Meksika mutfağı; bol acılı sosları, damakları yakarken tatlandıran lezzetleri ve karmaşık tarifleriyle ünlü. Bol baharatlı ve acılı yemeklerden vazgeçemeyenlere hitap eden bu güzel mutfakta adını aldığı kültürden izler taşıyan birçok farklı tarif yer alıyor. Bol bol domates, acı biber ve tortilla ekmeği kullanılan Meksika mutfağı tarifleri arasında evde kolaylıkla hazırlanabilecek ve evinizde otururken sizi dünyanın öbür ucuna yolculuğa çıkarabilecek lezzetler de var. İşte içinizi yakarken damağınızı şenlendirecek birbirinden güzel ve bol baharatlı Meksika yemekleri….


1.Salsa Sos

  Meksika mutfağı denildiğinde akla ilk gelen şeyle başlayalım: Salsa sos. Meksika sos olarak da bilinen bu karışım Meksika mutfağının yapı taşı diyebiliriz. Çünkü yemeklerin yanında tüketilen bu domatesli karışım birçok tarifin içerisinde de kullanılıyor. Evde yapması oldukça basit olan bu sos için ihtiyacınız olanlar taze domates, soğan ve baharatlar. Evde salsa sos yapmak için Jr. Sous Chef’in organik domates püresini kullanabilirsiniz. Bu harçları acılı baharatlarla karıştırarak her türlü Meksika yemekleri tarifi için kullanabilirsiniz.


  2.Fajita

   Meksika yemekleri arasındaki özel yeriyle dikkat çeken fajita bugün dünyanın her bir noktasında tüketiliyor. Tavuk, et veya balıkların yüksek ateşte sotelenmesiyle elde edilen bu yemek yine aynı şekilde sotelenen renkli ve acılı biberlerle servis ediliyor. Tabii yanında da bir Meksika mutfağı klasiği tortilla ekmeği de oluyor. Üzerinde tüten dumanı ve iştah açıcı kokusuyla kalpleri çalan fajita oldukça sevilen bir Meksika yemeği.


   3.Taco

    Meksika mutfağı lezzetli atıştırmalıklar da içeriyor. Hafif kızarmış ve kıtırlaşmış tortilla ekmeği arasına koyulan; kavrulmuş kıyma, et ya da tavuk sote, renkli biberler ve acılı sos ile yapılan bu yemek damakları şenlendiren cinsten. Taco Meksika’da genellikle sokakta yürürken elde yenilen bir atıştırmalık halinde satılıyor.


    4.Nachos

     Taco ile birlikte en bilinen Meksika yemekleri olarak geçen nachos da tortilla ekmeğinin başrolde olduğu bir atıştırmalık. Üçgen şeklinde kesilip kızartılmış tortilla ekmeklerinin üzerine; acılı ve renkli biber, Meksika fasulyesi, peynir ve çeşitli Meksika sos ürünleri konularak servis edilen nachos etli veya tavuklu da yapılabiliyor.


     5.Churros

      Meksika tatlıları ile bilinen bir ülke değil. Daha çok acılı ve baharatlı yemekleri ünlü. Ama tabii bu Meksika mutfağı içerisinde leziz tatlıların olmadığı anlamına gelmiyor. Tüm dünyada zevkle tüketilen Güney Amerika tatlısı churros, son dönemlerde Türkiye’de de oldukça popülerleşti. Tip olarak tulumba tatlısına benzeyen kızartılmış şekerli hamurlar olarak karşımıza çıkan churros üzerine serpilen tarçın ve eritilmiş çikolata kremasıyla servis ediliyor.


      6.Enchilada

       Geldik Meksika mutfağı tarifleri arasında en acılı olana. Fırınlanmış dürüme benzeyen bu yiyecek damakları yakıp kavuruyor desek abartı olmaz. Enchilada tavuk, soğan, salsa sos ve bolca acı biberle yapılan iç harcın tortilla ekmeği arasına konularak sarılmasıyla elde ediliyor.


       7.Burrito

        Burrito da tortilla ekmeğiyle yapılan Meksika yemekleri arasında. Görüntü olarak dürüme benzeyen burritonun içerisinde; pilav, et veya tavuk, renkli biberler, peynir, Meksika fasulyesi oluyor. Tabii salsa sos da burritonun olmazsa olmazı. Siz evde denerken dilediğiniz malzemeleri çıkarabilirsiniz.


        8.Chili Con Carne

         Aslında Meksika mutfağı bazı yönleriyle Türk mutfağını andırıyor. Chili con carne de bizim damak tadımıza uyabilecek bir lezzet. Meksika fasulyesinden yapılan yoğun sulu bir yemek olan chili con carne içerisinde bolca acı baharat, kıyma, mısır ve salça kullanılıyor. Evde denediğinizde tarife ayrı bir lezzet katacak doğal salçaları Jr. Sous Chef ürünleri arasında bulabilirsiniz.


         9.Tamale

          Kökeni Azteklere dayanan tamale, Meksika mutfağı tarifleri arasında bambaşka bir yere sahip. Mısır yapraklarının arasına tavuklu ya da etli iç harç konularak hazırlanan bu yemek görüntüsüyle de kalpleri çalıyor. Tamale içerisine, tıpkı diğer Meksika yemekleri gibi, bol miktarda acı biber de konuyor.


          10.Quesadilla

           Quesadilla da ülkemizden en çok bilinen Meksika yemekleri arasında. İki tortilla ekmeğinin arasına; et, tavuk, acı biber ve soğan konularak yapılan bu yemek hem doyurucu hem de çok lezzetli. Yanında ekşi krema, guacamole ve salsa sos ile servis edilen bu tarifi evde denerken sos olarak Jr. Sous Chef domatesli ezme çeşitlerini kullanabilirsiniz.