Kadınlar adet dönemi öncesi ve sırasında sıkıntılar çekmeye başlar. Hem psikolojik hem de fiziksel olarak kendini gösteren durumlar vardır. Bunlar; karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, göğüslerde hassasiyet, baş dönmesi, terleme, kas ağrıları, çarpıntı, bağırsak bozulmaları, halsizlik, uyku hali, ödem gibi belirtilerdir. Peki kadınların çoğunun çektiği bir sıkıntı olan adet ağrısına iyi gelen şeyler nelerdir? İşte adet ağrısına iyi gelen şeyleri sizin için sıraladık…

 

Adet Ağrısına İyi Gelen Şeyler Neler?

 

Öncelikle adet dönemi sürecinde beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Yemeniz gereken ve yememeniz gereken besinlere dikkat ederek bu dönemi hafifletebilirsiniz. Yapabileceğiniz fiziksel etkinlikler de ağrılarınızı azaltmaya yardımcı olur. Doktorunuza danıştıktan ağrı kesici ilaç kullanabilirsiniz. B1 ya da magnezyum desteği alabilirsiniz. Karnınızı hafifçe ovabilirsiniz. Sıcak bir duş alabilir ya da karnınıza su torbası koyabilirsiniz. Egzersiz ve esneme hareketleri de adet ağrısına iyi gelen şeylerdendir.

 

Adet Ağrısına İyi Gelen Çaylar Nelerdir?

 

Adet sancısına neler iyi gelir sorusuna verilebilecek en önemli yanıt kuşkusuz bitki çaylarıdır. Papatya çayı, civanperçemi, safran ve zencefil çayları adet ağrınıza iyi gelen şeyler listesinin başını çeker.

 

Papatya Çayı: Papatya çayı her zaman yorgunluğu atmayı, sakinleşmeyi sağlamasıyla bilinir. Kadınların adet ağrısına iyi gelen şeyler arasındadır. Adet döneminde kadınlarda hormonları düzenlemeye, sinirleri yatıştırmaya, kasların gevşemesini sağlayarak adet döneminde karında ve kasıklardaki ağrıları hafifletmektedir.

 

Hazırlanışı: Bir çay kaşığı kadar kurutulmuş papatyayı, bir fincan kaynamış suyun içine atın. 10 dakika beklettikten sonra içebilirsiniz.

 

Civanperçemi Çayı: Günde sabah ve akşam olmak üzere iki kere içilen civanperçemi çayı adet ağrısına iyi gelen çaylardan bir diğeridir. Regl dönemi başlamadan 3 gün önce içmek ağrılarınızı hafifletmeye ve daha rahat bir adet dönemi geçirmenizi sağlar.

 

Hazırlanışı: Bir çay kaşığı civanperçemini yarım litre kaynamış suya atın. 3 dakika kaynattıktan sonra içebilirsiniz.

 

Safran Çayı: Adet ağrısına iyi gelen şeyler arasına safran çayını koymazsak olmaz. Çünkü safran çayı kanın vücuttan kolay bir şekilde atılmasına yardımcıdır. Ferahlatıcı, rahatlatıcı özellikleriyle ağrılarınızın hafiflemesini sağlar.

 

Hazırlanışı: Bir tutam tel safranı bir bardak kaynamış suyun içine atın. Ağzı kapalı halde 10 dakika bekletin. Ardından tüketebilirsiniz.

 

Zencefil Çayı: Zencefil de adet ağrısına iyi gelen şeyler arasındadır. Adet söktürücü ve ağrı kesici özelliği olan zencefil çayını içerek ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

 

Hazırlanışı: 15 gram taze zencefili küçük küçük doğradıktan sonra bir bardak kaynamış suyun içine atın. 10 dakika demlendikten sonra içebilirsiniz.

 

Regl Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?

 

Bu süreçte dengeli ve sağlıklı beslenme önemli. Kanamadan dolayı demir eksikliği oluştuğu için B vitamini ve E vitamini içeren besinler tüketilmelidir. Magnezyum değerini artıracak besinler adet ağrısına iyi gelen şeyler arasındadır. Yeşil yapraklı sebzeler, az yağlı süt ürünleri, bitkisel yağlar, meyveler, sebzeler, lifli karbonhidratlar adet ağrısına iyi gelen şeylerdendir.

 

Adet Döneminde Ne Yenmeli?

 

Bu süreçte tatlı ihtiyacını karşılamak için bitter çikolata yemek en faydalısıdır. Bitter çikolatanın yararları da vardır. Ancak diğer tatlıların fazla tüketimi uykusuzluğa, kilo almaya sebep olur. Adet ağrısına iyi gelen şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 

B vitamini: kırmızı et, balık ve tavuk.

 

Sebzeler: Ispanak, pazı, maydanoz.

 

Süt ürünleri: süt ve yoğurt.

 

Kuru meyveler: ceviz, fındık, kayısı, üzüm, badem.

 

Meyveler: ananas, muz, portakal tüketebilirsiniz.

 

Regl Döneminde Yenmemesi Gerekenler Nelerdir?

 

Adet dönemi başlamadan 1 hafta önce tuz tüketimi azaltılmalıdır. Tuz, adet ağrısına iyi gelen şeyler arasında değildir; vücutta ödem yapar. Kahvenin, çayın, alkolün, asitli içeceklerin fazla tüketimi huzursuzluk, uykusuzluk titreme gibi olumsuzluklar yaratır. Bu süreçte vücutta adet döneminde ödem arttığı için ödem yapıcı şeyler tüketmemek hatta ödem atıcı yiyeceklere yönelmek gerekir. Ödem atmak için likopen barındıran domates suyu gibi ürünlere yönelebilirsiniz. Ancak domates suyunun katkısız ve organik olması önemli. Güvendiğiniz domatesleri tüketmeli ya da hazır ürünler tükecekseniz güvendiğiniz markalardan alışveriş yapmalısınız. Bu noktada Jr. Sous Chef'e güvenebilir; iyi tarım uygulamaları ile zamanında toplanan organik domates suyunu tercih edebilirsiniz.