Kuşbaşı doğranmış soğan, bayat ekmek içi, en lezizinden kıyma, tazecik yumurta, saf zeytinyağı, bir tutam kimyon, çok az karabiber ve göz kararı tuz... Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan köfte, her gün yense bıkılmayacak türden nefasetiyle sofralarımızın her daim baş tacı. Türkiye'nin en doğusundan en batısına çoğu kenti ise, sizlere parmaklarınızı yedirmeye kararlı en leziz yarışmacı. Hal böyleyken, "nerenin köftesi meşhur?" sorusuna tek bir yanıt almak adeta imkansız. Gelin, köfte cenneti Türkiye'den çıkan o meşhur köfte çeşitlerine bir göz atalım:

 

Yenmeden Bursa'dan Çıkılmaz: İnegöl Köfte

 

Balkanlardan yalnızca soğuk hava gelmiyor. İnegöl köfte de müthiş köfte çeşitlerinden biri. Izgara usulü pişirilen bu köfte, kısa silindirler biçiminde şekillendirilerek tavada kızartılır. Baharattan ziyade et tadının daha baskın olduğu İnegöl köfte; köz biber, domates ve pirinç pilavıyla birlikte ayrılmaz dörtlüyü oluşturur. Onu tatmadan Bursa il sınırları dışına çıkmak, domatessiz menemen yapmakla eşdeğerdir. O, meşhur köfteler denince ilk akla gelendir.

 

Zahmetine Değer: Tekirdağ Köfte

 

Kuzu ve dana etinin görece yağlı kısımlarından hazırlanan ve yapımından pişirilmesine, işlenmesinden bekletilmesine kadar türlü zahmetli süreçlerden geçen Tekirdağ köfte, içerdiği irmikle farklı bir lezzet yelpazesinde yer alır. Gece boyunca buzdolabında dinlenmeye bırakılan enfes harç, parmak kalınlığında ince ve uzun biçimde yoğrularak, damaklarımızı çatlatmaya hazır hale gelir. Rumeli'nin lezzeti, tercihen kırmızı biberli salça eşliğinde servis edilir.

 

Sarımsak Aşıklarına Özel: Akçaabat Köfte

 

Güzelce yoğrulduktan sonra avuç içi genişliğinde şekillendirilen Akçaabat köfte, Trabzonlu lezzet ustalarının Türk mutfağına armağanıdır. Oval ve yassı görüntüsüyle anne köftesine yakın bir formda tüketilen bu şahane tat için, sinir ve yağ bulunmayan özel dana eti tercih edilir. Yöresel ekmek ve piyaz eşliğinde dibi sıyrılan bu tadın arka planındaki pazarlama dehası, kesinlikte sarımsaktır.

 

Komşu Komşunun Lezzetine Muhtaç: İzmir Köfte

 

Türk ve Yunan mutfaklarının müşterek tadı olarak gurme zevklere başarıyla hitap eden İzmir köfte, özel davet ve yemeklerin olmazsa olmazıdır. Kızartma alternatifi olsa da, fırında bir başka güzel olan bu tarifte sivrilen tat, birbirinin lezzetinde eriyen patatesin ve biberin tadından ileri gelir ve meşhur köfteler içerisinde zirveye oynar. Maydanozun ve baharatların marifeti işte bu yemekte kendini gösterir. Sosu için kullanılan rendelenmiş domates ve domates salçası ise, İzmir köfteyi köfte çeşitlerinin en lezizi yapmak için yeterli sebeptir.

 

Ekmekleri Hazırlayın: Kırklareli Köfte

 

Şeklen Akçaabat köftesini hatırlatsa da, tamamen özgün bir lezzet kimliğine sahip olan Kırklareli köftesine, Trakya'nın havası ve suyu değince tadından yenmez elbet. Merada gezen, kıpır kıpır erkek danaların döş bölgesinden hazırlanan bu köfte çeşidinde baharata sıkça yer verilmez ve harcın bir gün boyunca buzdolabında dinlenmesine izin verilir. Servisinde koyun yoğurdu önceliklidir.

 

Ateşin Cazibesi: Salihli Odun Köfte

 

Kuzu kıyma, un, tuz... Başka bir malzemeye hacet yok. Meşhur köfteler listesine hızlıca giriş yapan; yapımı basit, yenmesi zevkli bu lezzet, adını Manisa'nın Salihli ilçesinden alır. On dakika boyunca un ve tuz ile yoğrulup şişlere sarılan köftelere, meşe dalları ayrı bir aroma katar. Köfte çeşitlerinin en ete doyuranını yemeden közlenmiş domatesi ve biberi hazır edin, yoksa boynu bükük kalır.

 

Adına Değil, Tadına Bakın: Tükürük Köftesi

 

Evi stadyum havasına büründürmek için, tükürük köftesini tavaya atmanız kafi. Dana döş ve kuzu etinin iyisinden yapılan bu minicik lezzetler, bir lokmalık lezzet toplarını andırır. Kim bilir, belki de ismi boyutundan gelir. Püf noktasında, soğanı ayçiçeği yağında önceden kavurup harca eklemek yatan tükürük köftesiyle ilgili kesinlikle şunu söyleyebiliriz; ismiyle lezzeti ters orantılı. Dumanı sönmeden, acele tüketin.

 

Meşhur Köftelerle Anılmak Sizin de "Harcınız"

 

Köfte çeşitleri nelerdir ve kaç çeşit köfte vardır, sorunuza yanıt bulabildiyseniz, sıra özenle pişirdiğiniz bu güzel köftelere albeni kazandırmaya geldi demektir. Doğal güneş ışığı ve berrak suyun katkılarıyla en doğal ve katkısız domateslerden yapılan enfes ürünleri mutfaklarınıza taşıyan lezzet dahisi Jr. Sous Chef, odun ateşinde ve ızgara formatında pişirdiğiniz köfteleriniz için organik barbekü sosuyla tabağınıza dahil olmaya hazır. Meşhur köftelerinize birer şef imzası atmaya hazır mısınız?