Ev yapımı organik nar ekşisi nasıl yapılır?

Nar ekşisi, özellikle salata ve meze çeşitlerinde yaygın olarak kullanılıyor. Çoğu zaman hazır olarak satın alınan nar ekşisi çeşitleri, genellikle içerisinde kıvam artırıcı, tatlandırıcı ve renklendirici gibi birbirinden farklı kimyasallar barındırabiliyor. Bu da aslında gerçek bir nar ekşisi tüketilmediği anlamına geliyor. Biraz zahmetli de olsa kendi nar ekşinizi kendiniz yaparak tamamen doğal nar ekşisinin tadına bakabilir, böylece aradaki tat farkını çok daha iyi anlayabilirsiniz.İşte organik nar ekşisi yapmanın püf noktaları...

Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

Ev yapımı organik nar ekşisi için eğer uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız 20 kilogram nar gerekiyor. Temizleme, sıkma ve pişirme gibi aşamalara sahip olan hakiki nar ekşisi yapımı, bu nedenle birçok bölümden oluşuyor. Bu aşamalar ise şöyle sıralanıyor:
● İlk olarak narları iyice yıkamalı ve ortadan ikiye ayırarak görünen zarlı kısımlarını temizlemelisiniz.
● Temizlenmiş narların suyunu çıkarmak için narenciye sıkacağı kullanmalısınız. Bu işlemi narları ezerek de yapabilirsiniz fakat çok uzun zaman alacağı ve zahmetli olacağı için narenciye sıkacağından faydalanmak işinizi çok daha kolay bir hâle getiriyor.
● Tüm narların suyunu sıktıktan sonra nar suyunu çelik bir tencereye aktarmalı ve kaynatmaya başlamalısınız.
● 3 - 3,5 saatin sonunda sürekli kaynayan nar suyu, pekmez kıvamına ulaşarak nar ekşisi için uygun hâle geliyor.
● Nar suyunu kaynatırken üzerinde köpükler oluşacaktır; bu köpükleri ara sıra bir süzgeç yardımıyla almanız gerekiyor. Köpük oluşumunu azaltmak için arada bir nar suyunu kontrol ederken karıştırmalısınız.
● Artık koyu kıvama gelmiş ve nar ekşisi hâlini almış nar suyunu, sterilize edilmiş kuru şişelere doldurabilirsiniz.
● Son olarak daha sonra kullanmak üzere nar ekşisi dolu şişelerin ağızlarını yine kuru kapaklarla sıkı bir şekilde kapatmalısınız.

Nar Ekşisi Nerede Yapılır?

Yeterli oranda nar olduğu sürece nar ekşisini evinizde tamamen doğal yollarla yapabilirsiniz. Ancak çoğu zaman satın aldığınız nar ekşileri, kıvam artırıcı, tatlandırıcı ve renklendirici gibi üretim sürecini hızlandıran kimyasallar karıştırılarak ve yüksek ateşte kaynatılarak fabrikalarda üretilip, paketleniyor ve market raflarındaki yerlerini alıyorlar. Jr. Sous Chef, bu sağlıksız, tatsız ve besin değerlerini yok eden üretim metodu yerine filtresiz organik nar ekşisi üreterek tamamen doğal bir alternatif yaratıyor.
Ege'nin, organik tarım için özel olarak ayrılmış nar bahçelerinde hiçbir kimyasal ürün kullanılmadan yetiştirilen narlar, mevsiminde toplanarak üretim merkezine getiriliyor. Burada 56°C vakum altında nar suyunun 70 brix'e kadar uçurulması sağlanıyor. Bu işlemin kaynatılmadan, düşük sıcaklıkta yapılıyor olmasının sebebi ise geleneksel kaynatma yönteminin nardaki besin değerlerini büyük ölçüde yok etmesinden kaynaklanıyor. Vakum yöntemiyle bu durum ortadan kaldırılarak hem doğal hem besin değerleri yüksek nar suyunun üretilmesi sağlanıyor.

Kaç Kilo Nardan Ne Kadar Nar Ekşisi Çıkar?

Küçük şişe organik bir nar ekşisi için dahi oldukça yüksek oranlarda nar gerekebiliyor. Her 10 kilodan yaklaşık 1 litre nar ekşisi yapılabildiğini göz önünde bulundurarak ihtiyacınız kadar narı, nar ekşisi yapmak için kullanabilirsiniz. Az miktarda bir nar ekşisi için yüksek oranlarda nar gerekse dahi tahmin edebileceğiniz üzere koyu kıvamı nedeniyle yapacağınız nar ekşisini uzun süreler kullanabilirsiniz.
Miktarı ne olursa olsun nar ekşisinin tamamen doğal ve besin değerlerinin yüksek olması büyük önem taşıyor. En güçlü antioksidanlardan biri olan nar ekşisinin kimyasal katkı maddeleriyle doğallığının bozulması ve besin değerlerini kaybetmesi demek; nardan alınması gereken besin değerlerine ulaşamamak anlamına geliyor. Bu nedenle evinizde yapacağınız ya da satın alacağınız nar ekşisinin tamamen doğal olmasına özellikle dikkat etmeniz gerekiyor.