Pek çoğumuz Pandemi sonrasında yemek sipariş etmek ya da dışarıda yemek konusunda tedirgin davranıyoruz. Bu dönemin evlerimize kattığı en iyi yeniliklerden ve avantajlardan biri denenmemiş tarifleri evde denemek olabilir. Acaba denesem tarifi tam anlamıyla yakalayabilir miyim?” gibi düşünceleri bir kenara bırakıp zor görünen tarifleri de denemek, bu dönemde bizim için harika bir fırsat. Pratik çiğ köfte için evdeki malzemeler bile yeterli olacaktır.


Evde çiğ köfte yapımı sandığınızdan daha kolay! Sadece biraz sabır ve kol gücü istiyor. Özellikle dışarıda yapılan ve macun kıvamlı etsiz çiğ köftelerin tadından ve tekdüzeliğinden sıkıldıysanız bu tarif tam sizin için hazırlanmış. Güneydoğu yöresinin çiğ köfte yapım teknikleriyle ve doğal malzemelerle yapılan etsiz çiğ köfteye hayır demek, zor olabilir. Çiğ köfte malzemeleri etsiz olduğu için bu muazzam atıştırmalık, veganlar için de vazgeçilmez. Ancak evde çiğ köfte yapımında bu lezzetin bir kriteri var: Malzemelerinizin doğru ve doğal olması şart! Emin olun bu, etsiz çiğ köftenizin daha lezzetli olmasını sağlayacak. Marketlerde satılan nar ekşilerinin içeriğini okursanız genelde nar miktarının düşük oranda olduğunu görebilirsiniz. Aynı şekilde fabrikasyon salça ve domates ezmelerinin de içeriğinde domatesin özünden farklı maddelerle olur. Size önerimiz etsiz çiğ köfte yaparken ya da tüm yemek malzemelerinizde doğal tarım uygulamaları ile hazırlanmış doğal ürünlere yönelmeniz. Sağlığınız açısından bu önemli kriter, yemeklerinizin de lezzetine lezzet katacaktır. Elbette evde çiğ köfte yapımı tarifi de bundan payına düşeni fazlasıyla alacaktır. Şimdi doğal ürünlerle hazırlanmış evde çiğ köfte yapımı için etsiz çiğ köfte malzemelerine göz atalım…


Etsiz Çiğ Köfte Malzemeleri Nelerdir?


Çiğ köfte için malzemeler:


 • Yarım kg ince bulgur
 • 3 yemek kaşığı isot
 • 1 su bardağı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 3 yemek kaşığı Jr. Sous Chef domates salçası
 • 2 ince doğranmış kuru soğan
 • 3 yemek kaşığı yoğurt
 • 3-5 diş sarımsak
 • 300 gram Jr. Sous Chef Organik Domates Püresi
 • 4 çay kaşığı toz biber
 • 2 çay kaşığı tuz
 • 2 çay kaşığı kimyon
 • 5 yemek kaşığı Jr. Sous Chef organik nar ekşisi

Evde Çiğ Köfte Yapmanın Püf Noktaları


Pratik çiğ köfte tarifinde öncelikle isot, sarımsak ve zeytinyağını bir kaseye boşaltıp harmanlayın. Bu karışımı, bulguru yoğurduktan sonra eklemek için bir kenarda bekletin. Geniş bir leğene bulgurun tamamını boşaltın. Evde çiğ köfte malzemeleri arasında yer alan 2 kuru soğanı ince ince doğrayın ve leğendeki bulgura ekleyin. Soğanla bulguru elinizle ezerek bulgurun ıslanmasını sağlayın. İyice harmanlanan soğan ve bulgura 3 buz ekleyin. Bulguru buzla yoğurmaya devam edin. Buzlar bulgurun nemli kalmasını ve iyi yoğurulmasını sağlar. Buzlar eridikten sonra domates salçasını leğene ekleyin ve karışım homojen olana kadar yoğurmaya devam edin. Bu aşamalar sırasında bulgurunuzun kurumamasına özen gösterin ve karışımın parçalandığını hissederseniz buz ekleyerek yoğurmaya devam edin. Çiğ köfte malzeme listesinde yer alan biber salçasını da aynı şekilde harmana yedirin. Koyduğunuz malzemeleri iyice karıştıktan sonra organik nar ekşisini de ekleyip bulguru kurutmadan yoğurmaya devam edin. Unutmayın, malzemeleri sırayla ve sabırla yoğurun. Çünkü bulgur ne koyarsanız onu alır ve yoğurduğunuz sürece de suyunu çeker. Yoğurdu da ekleyip isotun verdiği koyu rengin bir miktar azaldığını gördükten sonra, doğal üretilen domates ezmesini de harmana ekleyin ve yoğurmaya devam edin. Son aşamada kimyon, tuz, toz biberi de ekleyin ve baharatların tamamen karışmasına dikkat edin. 30-40 dakikalık yoğurmadan sonra tamamen homojen olmuş etsiz çiğ köftenizi elinizle sıkıp servis edebilirsiniz. İşte evde çiğ köfte yapımı kolayca hazırlandı! Servis ederken marulla tabakta sunum yapabilirsiniz.


Bu lezzetli evde çiğ köfte yapımı tarifi ile evdeki malzemelerle etsiz çiğ köfte yapmak oldukça kolay. Kendi evinizin hijyeninde ve rahatlığında kolay tarifimizi denedikten sonra çiğ köfte için başka seçenek aramanıza gerek kalmayacak. Eğer tarifinizde doğallığı yakalamak ve tam bir lezzeti tutturmak isterseniz Jr. Sous Chefin doğal ve organik ürünlerini evde çiğ köfte yapımı tarifinize eklemeyi ihmal etmeyin.