Limitsiz sebze, yarım yağlı süt ürünleri, iyi yağlar, sınırlı kırmızı et... İşte, hayatınızın temposunu ikiye katlayacak, enerjinizi kat be kat artıracak ve aynalarla barışmanızı sağlayacak meşhur Akdeniz diyetinin ABC'si!


Mezuraları Çıkarın!


Çünkü bu mucizeyi ölçmek sizin en doğal hakkınız olacak. Vücudu aç bırakmadan ve yormadan yapılan Akdeniz diyeti, damak tadına düşkün Türk insanı için adeta biçilmiş kaftan. Tahılı türünü değiştirerek tüketebileceğiniz bu diyet, zaman içerisinde bir yaşam tarzına dönüştüğü takdirde her daim fit ve daha da önemlisi tok olmanızı sağlayacak. Akdeniz diyeti listesi ile sağlıklı ve fit olmanızı sağlayacak yiyeceklere merhaba deme vakti!


"Akdeniz Diyeti Nedir" Sorusunun Yanıtı: Hem Tok, Hem Fit


Kıvırcıktan domatese, salatalıktan rokaya, maydanozdan kapya bibere... Sebzenin envai çeşidinin bolca tüketilmesinin önerildiği, vücudu yoğun "sindirim mesaisinden" kurtarmak için kırmızı et tüketiminin sınırlandırıldığı, "bronzlaşmış" tahılların liste başı olduğu, tatlının yerine meyvenin konduğu Akdeniz mutfağında; yarım yağlı süt ürünleri, yumurta, zeytinyağı, ton balığı ve bulgur pilavı güvenle tüketilebilir. Kabuklu yemişlere de kucak açarak, onları ara öğünlerin önemli bir parçası haline getiren bu diyet, katı yasakları akla pek getirmiyor.


Üstü Çizilen Gıdalar Hangileri?


Öğünlerinizi Akdeniz mutfağından ilham alarak planlayan bu diyette çok keskin yasaklar olmasa da, liste dışı bırakılan yiyecekler elbette mevcut. Bu besinler margarin, tereyağı, şeker, salam, sosis ve sucuk gibi hem sağlıklı olmayan hem de işlenmiş gıdaları kapsıyor. Kırmızı et ve tatlı grubu da mesafeli durulup nadir tüketilmesi gereken yiyecekler arasında.


Akdeniz Diyeti'nin Kutsalı: Zeytin!


Hem kendisiyle, hem de yağıyla... "İyi yağ, iyi yaşam" prensibiyle oluşturulan diyet listesinin kahvaltı etabında önemli bir yer tutan zeytin kadar, yemekleri hafif ve sağlıklı tüketmemize vesile olan zeytinyağı da anatomimizin gaz pedalı... Bakliyat yemeklerinde, omletlerde, salatalarda öne çıkarılan zeytinyağının yanı sıra; keten, badem ve çiya gibi tohumlu familyanın yağlarından da faydalanabilirsiniz.


Kilo Yönetiminin Diğer Adı


Vücudunuzu yaza hazırlamanın en doğal ve uzun vadeli yöntemlerinden olan Akdeniz diyeti, her hafta yarım ila bir kilo aralığında hafiflemenizi mümkün hale getirir. Ani kilo kaybedişlerinin sağlıksızlığından yola çıkan bu diyet, yüksek kalorili besinlerin porsiyonlarının ufalmasını amaçlar.


Makarna Vetosunu Unutun


Sizi romantik spagetti'lerden ve enfes Fettucini Alfredo'lardan mahrum bırakan diyetleri elinizin tersiyle itme zamanı. "Akdeniz diyeti nasıl yapılır?" sorusu en çok merak edilen ve cevabı aranan sorulardan birisidir. Akdeniz diyeti yapanlar için işin püf noktası ise hiçbir besini hayatınızdan tamamen çıkarmamanızda yatmaktadır. Makarnaya öğünlerinde yer veren bu diyette, 3-4 yemek kaşığı makarna tüketmek asla "öcü" gibi gösterilmiyor. Evet, o çok sevdiğiniz kuskus da serbest.


Derya Kuzularına Tabağınızda Yer Açın


Babanız çıksa yiyeceğiniz denizin tam bir lezzet yelpazesi olduğunu unutmayın. Onlarca çeşit balığı sofralarınıza getiren bu bereket deryası, Akdeniz diyetiniz için ihtiyaç duyduğunuz sağlıklı lezzetlere fazlasıyla sahip. Çipura, somon, uskumru, alabalık, kaya levreği... İster ızgara, ister buğulama; hangi formatta yaparsanız yapın, siz siz olun deniz mahsullerine haftada iki kez tabağınızda yer açın.


Doğal Bir Reçete


Günün her öğününde sebzeden şaşmayan, yeşillik ve iyi yağla desteklenen beslenme mottosu olan Akdeniz diyeti; kanserden kalp rahatsızlıklarına, diyabetten romatizmaya kadar sayısız hastalığın da reçetesi. Zeytinyağı, sebze ve faydalı tahıllarla desteklenen, kırmızı etten uzak durarak kalbi rahatlatmaya odaklanan Akdeniz diyeti, sağlıklı yaşamın uygulanabilen bir sırrı. Unutmamak gerekir ki, tabanında sebzelerin, meyvelerin, zeytinyağının ve tahılların bulunduğu Akdeniz diyeti piramidinde balık ve süt ürünleri ikinci sırada. Tavuk ve kırmızı et ise uzak rotalardan…


Akdeniz Mutfağının Yol Arkadaşı


Akdeniz diyeti ile zayıflayanlar, sağlıklı yaşamın lezzet koçu olan Jr. Sous Chef’in organik ürünlerini sofralarında tercih ediyor. Diyetin köşe lezzetlerinden makarnayı, Jr. Sous Chef 'in enfes  doğal ve sağlıklı soslarıyla tatlandırırken, esmer ekmeğinizin üzerinde tükettiğiniz atıştırmalık bruschetta ezmeleriyle kendinize de ödül verebilir, organik nar ve domates suyunu bir dikişte bitirebilir, tencere yemeklerine ise yemeklik soslarla daha çok müptela olabilirsiniz. Afiyet olsun.