Yaz aylarında vücuttan kaybedilen suyun artması nedeniyle artan sıvı ihtiyacının karşılanması, vücut iyon ve su dengesinin sürdürülmesi için önemli. Bununla birlikte vücutta su kaybına neden olacak yiyeceklerden de uzak durmak gerekiyor. Peki yaz aylarında her gün tüketmeniz gereken en sağlıklı yaz meyve ve sebzeleri nelerdir?


Her mevsim vücudun ihtiyaç duyduğu besin maddeleri birbirinden farklılık gösteriyor. Bunun için doğa bize her mevsim farklı meyve ve sebzeler sunuyor. Yaz sebze ve meyveleri içerdikleri sıvı ve mineral miktarlarıyla diğer mevsim meyve ve sebzelerinden farklılık gösteriyor. Yaz meyve ve sebzelerinin çoğu güneşten en çok yararlandığımız mevsim olduğu için güneşle birlikte kas-iskelet sistemi sağlığı için faydalı ve gerekli vitamin ve mineraller içeriyor. Yaz meyve ve sebzelerini mevsiminde tüketmek bu noktada önemli. Ancak konserve ve ambalajlı ürün tüketenler için de hemen ekleyelim. Sağlıklı bir yaşam sürmek için doğal tarım uygulamaları ile hazırlanmış, doğal konserveleri de gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Sadece ürünlerin yetişme koşullarına dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatarak yaz meyve sebzelerini incelemeye başlayalım. Öncelikle yaz sebzeleri nelerdir, ona göz atalım.


Fesleğen


Fesleğen yaz mevsimi sebzelerinin ilki. Mis gibi kokusuyla mutfağınızı buram buram kokutan bu sebze düşük kalorili yapısı, içerdiği antioksidanlar ve vitaminlerle mutlaka tercih etmeniz gereken yaz meyve ve sebzeleri arasında yer alıyor. Makarnalarınıza, salatalarınıza, hatta detoks sularınıza ekleyebilir ve yaz sıcağında ferahlığı yaşayabilirsiniz.


Salatalık


%96 gibi yüksek bir oranda su içeren salatalık su kaybınızın fazla olduğu yaz aylarında tercih etmeniz gereken yaz sebze çeşitlerinden biri. İçerdiği kalsiyum, potasyum, sodyum ve magnezyum gibi mineraller iskelet sisteminizin sağlığı için oldukça faydalı.


Fasulye


Lifli yapısıyla yaz kış sofraların olmazsa olmazlarından fasulyeyi taze ve en lezzetli haliyle yemek için en uygun dönem tabii ki yaz ayları. Folik asit ve C vitamini içeriğiyle bağışıklık sistemi sağlığınız için oldukça faydalıdır. İsterseniz kıymalı, isterseniz etli, isterseniz bol domatesli ve zeytinyağlı ya da en hafif haliyle haşlayıp üzerine sarımsaklı yoğurt dökerek servis edebilirsiniz.


Dolmalık Biber


Mis gibi bir zeytinyağlı dolmaya hayır diyebilecek insan sayısı oldukça azdır. Ancak biber dolmasına ismini verdiği halde dışlanıp yenmeyip bir kenara ayrılan da yine dolmalık biber oluyor. Halbuki C vitamini içeriği oldukça zengin olan dolmalık biber yaz aylarında bağışıklık sisteminizin aksamadan çalışması için gerekli. Dilerseniz yaz aylarının en sevilen etkinliği olan pikniklerde mutlaka tüketilmesi gereken yaz meyve ve sebzelerinden biri olan dolmalık biberin kırmızı ve yeşil türlerini mangalda közleyerek de tüketebilirsiniz.


Domates


Yaz meyve ve sebzeleri içerisinde yıl boyu en çok yararlandıklarımızdan biri olan domatesin asıl mevsimi elbette ki yaz. En lezzetli olduğu bu dönemde hazırlanılan konserveler de haliyle lezzetli oluyor, organik olması kaydıyla. Domates bir antioksidan olan likopen içerdiğinden kanser önleyici olarak vücudumuza oldukça faydalı. Likopen UV ışınlarının cilt hücrelerimizde hasar oluşturmasının önüne geçiyor. Ayrıca %94 oranında su içeriyor.


Yaz Meyveleri


Yaz mevsimi meyve ve sebzeleri yazımızda sıra rengarenk halleriyle pazar tezgahlarını süsleyip gözlerimizi şenlendiren meyvelere sıra geldi.


Karpuz


Yaz meyve ve sebzelerinin en çok aranan ve sevilen üyesi karpuz. Yandaşları peynir ve karpuzla birlikte bir öğünü kapatabilecek besin değerine sahip. İçerdiği %92 oranında su ile yazın serinlemeniz ve canlanmak için birebir. Karpuz antioksidan, likopen ve C vitamini içeriğiyle enfeksiyonlara karşı korunmanızda yardımcı bir meyve. Dilerseniz içeceklerinizde dilerseniz tek başına veya yemeğe eşlik edecek şekilde tüketebilirsiniz.


Kiraz


Lif içeriğiyle ve kolesterolü düzenleme özelliğiyle dikkat çekici olan kiraz yaz meyve ve sebzeleri içerisinde en çok sevilen tatlardan biri. Ara öğünlerde tüketebileceğin gibi reçel yaparak lezzetini kışa da saklayabilirsiniz.


Şeftali


Antioksidan, C ve A vitaminleri ayrıca sulu yapısıyla sevilen yaz meyve ve sebzelerinden biridir şeftali. Mis gibi kokusuyla tatlı tariflerinde başrol oynayabilir, reçel olarak değerlendirebilirsiniz. Kek ve crumble'ı bir de şeftalili deneyin. Piştiği zaman evinizi kaplayacak kokusuyla ve lezzetiyle sizi mutlu edecek.


Bereketli bir coğrafyada yaşıyoruz. Yaz meyve ve sebzelerinin bolluğu açısından şanslıyız. Yaz mevsimi alabildiğine bonkör, yaz meyve ve sebzelerini zamanında toplayarak buzdolabınızda uygun koşullarda muhafaza ederek kışın da tüketmeniz mümkün. Ya da doğallığından emin olduğunuz markaların konservelerini satın alabilirsiniz. Bu markalardan biri Jr. Sous Chef, doğal tarım uygulamaları ile yaz mevsiminin meyve ve sebzelerini sofralarınıza getiriyor. Doğal ve organik yaz meyve ve sebzelerine ulaşmanızı mümkün kılıyor. İster yemeklerinize isterseniz salatalarınızda tüketebileceğiniz yaz meyve ve sebzeleri arasında yer alan domates ezmesi, kuru domates, domates salçası gibi, kışın da olmazsa olmazlarına hemen şimdi ulaşabilirsiniz.