Yemek pişirme yolculuğuna başladığınızda, minimalist aşçılar için en iyi tencere ve temel mutfak aletlerini öğrenmek kafa karışıklığı yaratabilir. Ancak yıllar geçtikçe pişirme tekniklerinizi geliştirirken, basit tarifler oluşturup test edersiniz. Yemeklerinizi nasıl planlayacağınızı öğrendikten sonra da, tam olarak hangi araçlara ihtiyaç duyduğunuzu (ve gerekmediğini) öğrenirsiniz. Mutfakta kullanmanız gereken aletlerden, mutfakta olması gereken yiyeceklere hatta buzdolabında bulunan şeylere bile kolayca hakim olursunuz.
 
Beslenmemize verdiğimiz önem, buzdolabında olması gerekenler listemizi ne kadar doğru bir şekilde hazırladığımızdan anlaşılır. Mutfak eşyaları listesini doğru seçimlerden oluşturduğunuzda bir sonraki hamleniz, mutfak için gerekli malzemelere sahip olup olmadığınızı kontrol etmek olur. Yemeklerinizi pişirmeden önce, ihtiyaçlarınızı belirlemek için, mutfak eşyası ve mutfakta olması gereken yiyecekler listesi hazırlayabilirsiniz. Bu hem işinizi kolaylaştırır hem de eksikliklerinizi kolayca belirlemenizi sağlar.
 
Mutfak Eşyaları Listesinde Olmazsa Olmazlar!
 
Ev için gerekli malzemelerin neler olduğunu düşündüğümüzde, haliyle en çok vakit geçirdiğimiz yerlerden biri olan mutfağımızdaki eksiklikler aklımıza gelir. Genelde mutfaklarımızda kullanabileceğimiz her eşyayı aldığımızı düşünürüz. Ancak gerekli olan aleti bulamadığımız ana kadar eksik olduğunu fark etmeyiz. Mutfak için gerekli malzemeler ile ilgili de her zaman bir eksiklik olur. Mutfak eşyaları listesi içinde olmazsa olmazlar kuşkusuz, bıçaklar, kaşıklar, kaseler, bardaklar, tencerelerdir... Bir de eksikliği başta göze çarpmayan ama olmayınca da elimizi kolumuzu bağlayanlar bulunur. Özellikle yeni bir ev düzenler için tamamlaması bir hayli vakit alacak eksikliklerdir bunlar. Peki, hayatınızı kolaylaştıracak mutfak eşyaları listesinde nelere ihtiyacınız var, haydi gelin göz atalım…
 

 • Kesme tahtası
 • Sarımsak ezeceği
 • Konserve açacağı
 • Yağdanlık, sosluk, tuzluk
 • Plastik, cam ya da melamin kaplar, tepsiler
 • Limon sıkacağı
 • Rende
 • Bulaşıklık
 • Pratik çöp kutuları (lavabonun altındaki dolaba takılabilen)
 • Süzgeçler ve ölçü kapları
 • Elektrikli mutfak aletler

   
  Sağlıklı Beslenmek için Mutfakta Olması Gereken Yiyecekler
   Buzdolabını besleyici gıda maddelerini saklamak için kullanmak, sağlıklı beslenmeye bağlı kalmanın en basit ve en etkili yollarından biridir. Düzenli ve iyi stoklanmış bir buzdolabı ve besleyici yiyeceklerin bulunduğu bir kilere sahip olmak, sağlıklı seçimler için kendinizi hazırlarken fark yaratabilir. Peki zaman zaman gözünüzden kaçan ama illaki her an mutfakta olması gereken yiyecekler nelerdir? Şimdi de mutfakta ve buzdolabında olması gereken yiyeceklerden bazılarına göz atalım…


  Kemik suyu: Kemik suyu, kemikleri, cildi, tırnakları ve saçları güçlendirmek ve iltihaplı eklem ağrısını azaltmak gibi sağlık yararları olan, binlerce yıldır tüketilen, oldukça yüksek besin değerleri ve vitamine sahip besleyici bir gıdadır. Tüm bu faydaları ile buzdolabında olması gerekenler listemizin başında olan kemik suyunu, çorbalar, köriler, güveç ve soslarda kullanabilir, pilav ve makarna sularına ekleyebilirsiniz.


  Yoğurt: Buzdolabında olması gerekenler listesinin başında olan yoğurt, protein, kalsiyum ve B12 Vitamini ile doludur. Aynı zamanda sağlıklı bir sindirim sistemini desteklemeye yardımcı olan harika bir probiyotik kaynağıdır. Ana ya da ara öğünlerde dilediğinizce tüketebilirsiniz.


  Yumurta: Mükemmel bir protein, vitamin (A, D ve B12) besin kaynağıdır. Buzdolabında olması gerekenler arasına katılacak bir ürün de yumurtadır. İnsanlar genellikle yumurta yemenin kolesterol düzeyleri üzerindeki etkisinden endişe duyuyorlar. Araştırmalar, sağlıklı yetişkinlerde günde bir yumurtanın koroner kalp hastalığı veya felç ile ilişkili olmadığını gösteriyor.

  Menemen Harcı: Yumurta deyince akla menemen gelir; menemeni kolay yapmanın formülü de elbette menemen sosundan geçer. Yaz kış buzdolabında olması gerekenler arasında olması, pratik bir şekilde her öğünde sizi lezzetle buluşturmaya imkan verir! Elbette menemen sosunu evde yapabilirsiniz, en güzel menemen mevsiminde toplanmış domateslerden olandır. Ancak siz bu mevsimi kaçırırsanız ya da zamansızlıktan kendi menemen sosunuzu yapamazsanız, Jr. Sous Chef’in sizin için en doğal domates ve biberleri harmanlayarak sağlıklı ambalajlara koyduğu organik menemen harcını deneyebilirsiniz.


  Kinoa: Besleyici ve çok yönlü tam tahıllardan biri olan kinoa, iyi bir lif, protein ve B6 vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda diğer tahıllara göre daha fazla protein ve demir içerir. Çorbalar, salatalar, doldurulmuş sebzeler ve kahvaltılarınızda tercih edebilirsiniz. Son zamanlarda değeri anlaşılan kinoayı siz de mutfakta olması gereken yiyecekler listenize rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

  Makarna Sosu: Kolay yemek deyince ilk akla gelen makarnayı, mükemmel soslarla birleştirerek mükemmel bir öğüne imza atabilirsiniz. O nedenle mutfakta olması gereken yiyecekler listenize de damak tadınıza en çok hitap eden hazır makarna soslarını ekleyebilirsiniz. Sağlığınız için katkı maddesi ve koruyucu içermeyen doğal sosları tercih etmelisiniz. Bu noktada Jr. Sous Chef’in napoliten, kekikli ve fesleğenli organik makarna soslarını gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.


  Sarımsak: Kalp sağlığını koruması, yüksek tansiyonu önleyici etkisi, kansere karşı iyi bir savaşçı olması ve beyin sağlığına faydalı olması gibi birçok faydası olan sarımsak, yemeklere aromatik bir tat katar. Mutfakta olması gereken yiyecekler arasındadır! İyi ki vardır!


  Zeytinyağı: Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz bir diğer besin de zeytinyağı. Mutfakta olması gereken yiyecekler arasında zirveyi zorlayan zeytinyağını tüm yemek ve salatalarınızda kullanabileceğiniz gibi, yemek öncesi hafif baharatlarla taçlandırarak mükellef bir başlangıç bile yapabilirsiniz. En iyi lezzeti almak için, soğuk preslenmiş zeytinyağını tercih etmelisiniz.


  Salça: Domates salçası kalori ve yağ bakımından düşük tutmaya çalıştığınız yiyeceklere harika bir tat ve zenginlik katar. Özellikle domates salçasının önemli bir özelliği de kanserle savaşan likopen maddesi içermesidir. Hemen her yemekte kullandığımız salça buzdolabında olması gerekenler arasında eksikliği hemen anlaşılan ürünlerdendir. Salça genellikle ambalajlı bir ürün olduğu için seçerken, yapılma koşullarına dikkat etmelisiniz. Yemeklerinizi hem sağlıklı hem lezzetli bir şekilde pişirmek için Jr. Sous Chef'in mevsiminde toplanan domateslerden yapılan doğal salçalarını tercih edebilir; mutfakta olması gereken yiyecekler listenize ekleyebilirsiniz.

  Nar ekşisi: Antioksidan ve yüksek besin değerlerine sahip olması sebebiyle, yemek ve kahvaltılarınızda eksik etmemeniz gereken ve mutfakta olması gereken yiyecekler arasındadır. Ancak kullandığınız ürünün organik olmasına dikkat etmelisiniz. Jr. Sous Chef Akdeniz'de yetişen Hicaz narlarından sizin için organik nar ekşisine imzasını attı. Koruyucu, katkı maddesi ya da renklendirici içermeden ve filtre edilmeden şişelenen nar ekşisini buzdolabında olması gerekenler listenize alabilir, yıl boyunca gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.