Acı Dijon Hardalla Ne Tarifler Yapılır?

Jr.Sous Chef Organik Ekstra Acı Dijon Hardal salata, sandviç ve beyaz etlerle kolayca tüketilebilecek bir sos. Hardal lezzetinden vazgeçemeyenlerin acılı seçeneği denemesi için beyaz etler harika bir olanak tanıyor.

Küp küp doğranmış tavuk ya da hindi etlerini tavada kısa sürede kolayca soteleyebilirsiniz. İsteğe göre jülyen doğranmış havuç ve biber, mantar ya da iri doğranmış soğan eklemek hardallı tariflere oldukça yakışan seçenekler. Yapışmaz tavada çiğ malzemelerle bu soteleri deneyebileceğiniz gibi hazırda haşlanmış beyaz göğüs eti için de aynı uygulamayı kullanabilirsiniz.

Hardallı Beyaz Et Çeşitlemeleri 

Etlerin sebzelerle birlikte kavrulması kısa süreceği için önceden haşlanmış et kullanmak oldukça hızlı bir seçenek. Tavaya ekleyeceğiniz birkaç kaşık Jr.Sous Chef Organik Ekstra Acı Dijon Hardal başka hiçbir aroma verici ya da baharat eklemenize gerek kalmadan lezzet garantisini sağlıyor.

Diğer taraftan az miktarda domates püresi, salça, hatta yarım çay bardağı beyaz ya da kırmızı şarapla farklı lezzetler deneyebilirsiniz. Tavada tercihinize göre sebzelerle birlikte sotelediğiniz beyaz etlere birkaç kaşık Jr.Sous Chef Organik Ekstra Acı Dijon Hardal ve beyaz şarap ilave ederek derinlikli bir lezzet keşfedebilirsiniz.

Salatalara da Renk Katın

Sotelenmiş sebze ve hardallı beyaz etinizi, marul ve pazı yaprakları, salatalık dilimleri gibi baharatlandırmadığınız basit salata karışımlarına ekleyebilirsiniz. Küp doğranmış ya da rendelenmiş salatalıklar, iri doğranmış iceberg marul ve sağlarını ayırdığınız körpe pazı yapraklarını derin bir kasede karıştırarak üzerine Jr.Sous Chef Organik Ekstra Acı Dijon Hardal ile pişirdiğiniz beyaz etleri ilave edin. Alt katmandaki tazelik hissini tamamlayan müthiş acılı hardal katmanı birbirine eşlik eden pratik bir lezzet oluşturacak.

İsteğe göre mısır, haşlanmış patates dilimleri, kıtır ekmek küpleri, turşu ya da kapari gibi temel salata malzemeleri bu tarifinize bir sonraki denemede renk katabilir.