Keskin lezzetiyle sofranızda kendini belli eden Acı Hardal kesinlikle alışkanlıklarınız arasına girecek. Jr.Sous Chef Acı Hardal içindeki elma sirkesi, deniz tuzu ve sarı hardal tozunun hakkını veren bir lezzete sahip. Dip soslardan et yemeklerine, salatalardan fırında patatesli tariflere kadar pek çok yerde denemeniz gereken bir sos. 

Klasik hardallar arasında acılı lezzetleri seven herkesin masasında sabit bir yeri garantileyen Jr.Sous Chef Acı Hardal homojen ve tutarlı bir sos olarak karşınıza çıkıyor. Evde yapacağınız sosisli sandviçlerde, pizzalarda, makarnalarda pişirme sonrası kullanabilirsiniz. Servis sırasında etli ve kavrulmuş sebzeli tabaklarınızda kendine yer bulan bu sos için söylenenler yetmez, denemeniz şart.

Acı Hardallı Patates Salatası

İnce kıyılmış ve hafif tuzlanarak bekletilmiş soğanlar, küp domatesler, minik minik doğranmış mevsim yeşilliklerini hazırlayın. Bir kasede karıştırıp üzerine haşladığınız patates dilimlerini ılık ılık yerleştirin. Küp doğranmış peynir veya kıtır ekmekler de ekleyebileceğiniz bu kolay patates salatasına birkaç kaşık Jr.Sous Chef Acı Hardal ile enfes bir sos hazırlayabilirsiniz.

Salata Sosu

Diğer mevsim salatalarında da kullanabileceğiniz sos için isteğe göre mayonez ve sarımsak, zeytin yağı, limon suyu ya da sirke ve baharatlar kafi. Bir tatlı kaşığı hardalı iki tatlı kaşığı zeytin yağı ile iyice çırpın. Bir tatlı kaşığı limon suyu ya da sirkeyi de karışıma ekleyerek yeniden çırpın. Sarımsak sıkacağında iyice ufalanmış bir diş sarımsak ya da bir tutam kekik de isteğe göre bu karışıma eklenebilir. Salatalarınıza bu enfes sostan istediğiniz kadar ekleyebilirsiniz.