Sağlıklı ve kaslı bir vücut yapısına sahip olmak pek çok kişinin hayali. Fakat zamanınızın büyük bir çoğunu spor salonlarında harcayarak istediğiniz kas kütlesine ulaşamayabilirsiniz. Kas yapınızı güçlendirmek için sporun yanı sıra kas yapıcı yiyecekleri de hayatınıza yerleştirmeniz gerekiyor. Peki kas yapan yiyecekler ve içecekler arasında neler bulunuyor?


Protein Kaynağı Yumurta


Kas yapan yiyecekleri tercih ederken protein oranı yüksek seçenekleri listenizin başına almanızda yarar bulunuyor. Protein kaynağı denince akıllara gelen yumurta gıdalar kas yapan yiyecekler listesinde ilk sırada yer alıyor. Yumurta, kas büyümesine, kasın iyileşmesine ve güçlenmesine yardımcı oluyor. Yumurtayı, yine kas yapan yiyecekler grubundan olan avokado gibi besleyici yağ bakımından zengin sebzelerle de destekleyebilirsiniz.


Kasların Bir Numaralı Dostu: Beyaz Et


Kas yapmak için ağır ve yorucu antrenmanlardan sonra vücut iyileşme moduna geçiyor. Bu süreçte vücudun iyi beslenmesi ilerleyen süreçte istenen sonucun alınmasını sağlıyor. Kas yapan yiyeceklerle antrenman sonrasında vücudu desteklemek önem taşıyor. Dilerseniz bir miktar kuru domatesi haşlayarak tavuğun yanında tüketebilirsiniz. Dilerseniz beyaz etin mükemmel eşlikçisi Jr. Sous Chef'in organik barbekü sosu ile tavuğunuzu lezzetlendirebilirsiniz. Kas yapan yiyecekler içerisinde olan ızgara tavuk özellikle egzersiz sonrası mükemmel bir dengeleyici öğün oluyor. Kas yapıcı besinler grubunun vazgeçilmezleri olan kırmızı ve beyaz et vücut direncinin zaman içerisinde artmasını sağlıyor.


Yeşil Yapraklı Besinlerin Kaslarınızı Geliştirdiğini Biliyor Musunuz?


Kas yapan besinler denildiğinde her ne kadar akıllara gelmese de yeşil yapraklı yiyeceklerin önemini göz ardı etmeyin. Özellikle protein bakımından zengin yiyeceklerden biri olan ıspanak kas gelişimine olumlu yönde katkı sağlıyor. Yine kıvırcık lahana da vitamin ve mineral bakımından zengin olmakla birlikte tüketebileceğiniz kas yapan besinler içerisinde sayılabiliyor.


Vegan Beslenenler İçin Soya Fasulyesi


Kas yapan yiyeceklerden olan soya fasulyesi sebze ağırlıklı beslenmeden yana olanlar için iyi bir alternatif oluyor. Soya fasulyesinde bulunan 9 temel amino asit kasların hızlı bir biçimde şekillenmesini destekliyor. Soya fasulyesini salatalarınızın içine ekleyebilir, Jr. Sous Chef'in organik nar ekşisi ile lezzet katabilirsiniz.


Ananas ile Kasları Güçlendirirken İyileştirebilirsin


Kas yapan yiyecekler listesinde ananası gördüğünüzde şaşırabilirsiniz. Fakat ananas proteinlerin parçalanmasına yardımcı olurken kasları güçlendirmekle kalmıyor kaslarda oluşan iltihaplanmaların önüne geçiyor. Kas yapan yiyeceklerden biri olan ananas spor sonrasında oluşan ağrıları da hafifletiyor. Marul salatanıza ananası ekleyip mükemmel bir öğün haline getirebilirsiniz.


Mükemmel Üçlü: Fıstık-Badem-Fındık


Zengin besin kaynağının dışında antioksidan özelliği sayesinde spor sırasında sizi zinde tutan kuruyemiş gibi kas yapan besinler bir yandan da gün içerisinde ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlıyor. Kuruyemişler büyüme hormonunu harekete geçiriyor. Ayrıca gün içinde kas yapan besinlere ulaşmakta zorlandığınızda açığı kapamak için iyi bir seçenek oluşturuyor.


Sofraların Vazgeçilmezi: Omega-3 Kaynağı Balık


Somon ya da ton balığı gibi yağlı balıklar kas yapan besinlerin başında geliyor. Balıkta bulunan yüksek Omega-3 sadece kas kütlesini artırmaya değil kemiklerin güçlenmesine zemin hazırlıyor. Balık gibi kas yapan besinler sporun etkisini artırıyor.


Tahıllara Hayatınızda Yer Açın


Tahıllar kas yapan besinlerin vazgeçilmezleri içerisinde yer alıyor. Kan şekerini düzenleyen baklagiller vegan ve vejetaryen beslenenler için alternatif oluşturuyor. Kas yapan yiyecekler grubuna; yeşil mercimek, kinoa, barbunya, çam fıstığı, badem ve ceviz de eklenebilir. Kas yapan besinleri ezmeler ya da çeşitli doğal soslar ile lezzetlendirebilirsiniz.


Tercihinizi Organik ve Doğal Ürünlerden Yana Kullanın


Kas oranınızı artırırken sağlığınızdan vazgeçmek istemiyorsanız, yemeklerinizde organik ve doğal ürünleri tercih etmelisiniz. Tahıl, meyve ya da et farketmeksizin organik ve doğal olanlarını seçmeli, onları lezzetlendiren ketçap, ezme ya da sos gibi ambalajlı ürünlerin de doğru tarım uygulamaları ile elde edildiğinden emin olmalısınız. Böylelikle hem sağlıklı beslenir hem de kas yapan yiyecekler ile kas kütlesinin artmasını sağlarsınız. Bu noktada Jr. Sous Chef doğal ve katkısız ürünleri ile spor yiyeceklerinizi lezzetlendirmeye hazır. Ezmeden, nar suyuna, ketçaptan, barbekü sosuna ihtiyaç duyacağınız tüm lezzet unsurlarını Jr. Sous Chef'te bulabilir, yemek ve salatalarınızın lezzetine lezzet katabilirsiniz.