Menemen Harcı ile Sucuklu Menemen Yapımı

Menemen, kimine göre kolay ve günü kurtarmak için yapılan bir yemek, kimine göre de her öğün yenilebilecek muazzam bir lezzettir. Kaşarlı, sucuklu gibi çeşitlerinin yanında son zamanlarda "soğanlı mı soğansız mı?" tartışmaları ile de oldukça gündeme gelmiştir. Bu geleneksel lezzet, her ne kadar yapımının kolay olduğu varsayılarak bekar ya da öğrenci yemeği olarak düşünülse de yapımında ve malzemelerinin seçiminde gerektirdiği özen açısından aslında özel bir yemektir.

Menemen yaparken özellikle dikkat edilmesi gereken kritik noktalar vardır. Özellikle kullanılan domates, biber, soğan gibi sebzelerin özenle seçilmesi gerekir. Menemen her ne kadar kahvaltı yemeği olarak düşünülse de içerdiği yumurta gibi yüksek besin değerine sahip ögeler nedeniyle günün her öğünü rahatlıkla tüketilebilir ve oldukça vitaminli bir yemektir. 

Menemen malzemelerini seçerken özellikle domates seçimine dikkat etmek gerekir. Bunun yanında kritik nokta, domateslerin suyunu çekene kadar pişmesinde ve asitli tadının gitmesindedir. Ayrıca sucuklu, kaşarlı, soğanlı gibi oldukça farklı damak tatlarına hitap eden menemen çeşitleri de bulunur. Tüm bunların yanında menemenin içerdiği her besin öğesi ile ayrı ayrı uğraşmak yerine, tamamen doğal domateslerden üretilmiş Jr. Sous Chef menemen harcı ile kolayca ve fazla vakit harcamadan mükemmel menemenler yapabilirsiniz.

Menemen Harcı

Jr. Sous Chef ailesi her ürünü organik yöntemler ile üretir. Menemen harcının içerisindeki domates ve biberler de tamamen organik yöntemlerle özenle yetiştirilir. Jr. Sous Chef menemen harcı hazırlanırken organik domatesler, tatlı biberler deniz tuzuyla beraber doğru kıvama gelene kadar pişirilir. Eşsiz bir lezzet içeren menemen harcı hiçbir koruyucu ya da katkı maddesi içermez.

Menemen Harcı Nasıl Kullanılır?

Mükemmel bir menemen lezzetine ulaşmanız için gereken tek şey menemen harcını tavada ısıtıp üzerine de yumurta eklemektir. İsteğiniz dahilinde menemene başka malzemeler de ekleyebilirsiniz. Örneğin isteğinize göre sucuklu, kaşarlı ya da soğanlı menemen yapabilirsiniz.

Menemen Malzemeleri

Ortalama olarak 4 kişilik bir menemen yapabilmek için malzemeler şu şekildedir.
● 1 çay bardağı sıvı yağ
● 5 tane domates
● 2 tane soğan (isteğe bağlı)
● 4 tane sivri biber
● 4 acı sivri biber (acı olmasını isterseniz)
● 3 tane yumurta
● 1 çay kaşığı tuz
● 1 çay kaşığı karabiber
● İsteğe bağlı olarak kaşar veya sucuk


Biber ve domateslerle uğraşmak zor geliyorsa ya da daha hızlı ve pratik olarak menemen yapmak istiyorsanız menemen harcı kullanabilirsiniz. Normal menemen yapımı genel olarak az çok bilinmekle beraber, içine başka malzemeler girdiğinde uygulama konusunda karışıklıklar yaşanabiliyor. Bunun için eklenecek malzemelerin sırasını bilmek oldukça önemlidir.

Menemen Harcı ile Sucuklu Menemen Yapımı

Menemen çeşitleri kişisel zevklere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu çeşitlerden bir tanesi de sucuklu menemendir. Menemen harcı ile menemen yapımı oldukça pratiktir. Sucuklu menemen yapımı için ise ufak dokunuşlar gerekir. Yine isteğe bağlı olmak ile birlikte sucuklu menemene dilerseniz soğan da katabilirsiniz.

Önce tavaya bir miktar yağ ekleyip tava hafifçe ısındıktan sonra yemeklik doğranmış soğanları tavaya dökün. Soğanlar hafif pembeleşinceye kadar soğanları kavurun. Soğanları kavurduktan sonra yarım ay şeklinde dilimlediğiniz sucukları tavaya atın. Sucukları tavada hafifçe kızarttıktan sonra menemen harcını tavaya dökebilirsiniz. Bunun yanında kullanacağınız yumurtaları daha önceden bir kaba döküp karıştırmalısınız. Menemen harcıyla sucuk ve soğanları belirli bir süre kavurduktan sonra malzemelerin üstüne çırptığınız yumurtaları dökebilirsiniz. Yumurtalar piştikten sonra sucuklu menemeninizi afiyetle yiyebilirsiniz. İsteğinize bağlı olarak menemene kırmızı biber, isot gibi baharatlar da ekleyebilirsiniz.

Unutmayın, mutfağınızın şefi sizsiniz!