Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak isteyen hemen herkesin karşısına çıkan ilk kelimeler metabolizma ve metabolizma hızı oluyor. Metabolizma, en temel anlamıyla, gün içerisinde tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerin vücut içerisinde yakılarak enerjiye dönüştürülmesi sırasında gerçekleşen biyokimyasal süreçlerin birleşimi olarak tanımlanıyor. Metabolizma hızı ise bu biyokimyasal süreçlerin gerçekleşme hızını ifade ediyor. Vücudunuzdaki solunum, sindirim ve boşaltım sistemleri metabolizma faaliyetlerinde aktif görev yapıyor. Hal böyle olunca bu sistemlerin daha sağlıklı ve daha hızlı çalışmasını sağlayan besinler metabolizmayı hızlandıran yiyecekler kategorisini oluşturuyor. Metabolizma hızlandıran şeyler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız gelin metabolizmayı hızlandıran yiyecekler ve içecekler konusuna birlikte göz atalım...

 

Metabolizmayı Hızlandıran Sebzeler Nelerdir?

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler tüketmek çoğu diyet programının temel hedefleri arasında yer alır. Çünkü hızlı bir metabolizmaya sahip olmak, tükettiğiniz besinleri hızlıca yakıp enerjiye çevirmenizi ve dolayısıyla sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Metabolizması yavaş çalışan bireylerde obezite başta olmak üzere cilt kuruluğu, saç dökülmesi, hormonal dengesizlik ve unutkanlık gibi çeşitli sağlık problemleri görülebilir. Bu gibi sağlık problemlerinden kaçınmak ve fit bir vücuda sahip olmak istiyorsanız metabolizma hızlandıran şeyler tüketmelisiniz. İşte karşınızda metabolizma hızlandırıcı sebzeler...

 

1. Sırrı Renginde Saklı: Domates

Metabolizmayı çalıştıran besinler listelerinin ilk sıralarında yer alan domates, C vitamini ve likopen zengini olmasıyla dikkat çekiyor. Metabolizma faaliyetlerinin hızlandırılmasında etkin rol oynayan ve domatese kırmızı rengini veren likopen aynı zamanda çok güçlü bir antioksidan. Domates, pişirildiğinde daha fazla likopen içerdiği için yemeklerinizde domates ürünlerini kullanarak metabolizmayı çalıştıran yiyecekler yapabilirsiniz. Jr. Sous'un organik domateslerden elde ettiği makarna soslarıyla yemeklerinize lezzet katabilir; kahvaltı ve mezelerde Jr. Sous Chef‘in organik kuru domateslerinden faydalanabilirsiniz.

 

2. Kalsiyum Kaynağı: Brokoli

Metabolizmayı çalıştıran yiyecekler kategorisinin bir parçası olan brokoli; metabolizmayı hızlandıran kalsiyum minerali ve C, K ve A vitaminleri açısından zengin olması sebebiyle diğer yeşil sebzelerden bir adım önde. Minyatür bir ağacı andıran sevimli şekliyle dikkat çeken brokoliyi haşlayarak ana yemeklerinizde tüketebilir veya çiğ halini zeytinyağlı salatalarınızda kullanabilirsiniz.

 

3. Mucize Sıvı Domates Suyu

Metabolizmayı hızlandıran içecekler dendiğinde ilk akla gelen içecek olan domates suyu, özellikle yaz aylarında sağlıklı ve şekersiz bir içecek tüketmek isteyenlerin imdadına koşuyor. Domates sebzesinden üretildiği için likopen ve C vitamini gibi metabolizma hızlandıran şeyler bakımından zengin olan domates suyunu ara öğün olarak değerlendirebileceğiniz gibi şekerli ve asitli içecekler yerine ana yemeklerinizin yanında da tüketebilirsiniz. Yağ yakan içecekler arasında yer alması, besleyiciliği ve doğal bir antioksidan kaynağı olmasıyla öne çıkan domates suyunun cam şişede servis edilen organik halini Jr. Sous Chef’te bulabilirsiniz.

 

Metabolizmayı Hızlandıran Meyveler Nelerdir?

Tatlı ihtiyacınızı karşılamanın en sağlıklı yöntemi ara öğünlerde çiğ meyve veya meyve suyu tüketmektir. Dengeli beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya özen gösterdiğiniz sürece meyvelerden metabolizmayı hızlandıran yiyecekler olarak faydalanabilirsiniz. Ancak meyvelerin büyük çoğunluğu şeker bakımından zengin olduğu için meyve tüketiminde aşırıya kaçmak yağlanmaya ve kan şekerinizin yükselmesine sebep olabilir. Dengeli beslenmeye dikkat edildiği sürece metabolizmayı hızlandıran yiyecekler sınıfına dahil olan meyveleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 

1. Meyve Saatinin Vazgeçilmezi: Turunçgiller

İçerdiği yoğun C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendiren turunçgiller aynı zamanda metabolizmayı çalıştıran besinler arasında da yer alıyor. Turunçgiller ailesinin en bilinen üyeleri olan portakal, mandalina ve greyfurt gibi meyveleri ara öğün olarak çiğ veya sıvı halde tüketebilir; çorba ve salatalarınızı limonla tatlandırabilirsiniz.

 

2. Düşük Kalorili Atıştırmalık: Elma

Kilo verme amacıyla yapılan diyetlerin değişmeyen ara öğünü olan elma, metabolizmayı hızlandıran yiyecekler listesinde yer alıyor. İçerdiği liflerle probiyotik etki oluşturan elma bu etki sayesinde sindirim ve boşaltım sistemlerini uyararak metabolizmayı hızlandıran besinler sınıfına dahil oluyor. Elmanın metabolizma hızına ve yağ yakımına olan etkileri o denli büyük ki özellikle yeşil elma sosyal medyada diyetisyenlerin ve diyet yapmanın sembolü olarak kullanılıyor.

 

3. Yağ Düşmanı İçecek: Nar Suyu

Cam gibi parlayan taneleriyle iştah kabartan nar meyvesi, kırmızı renginden de anlaşılabileceği gibi güçlü bir antioksidan kaynağı. Narı tane tane tüketmesi ayrı, meyve suyu olarak tüketmesi ayrı keyifli! Yapılan araştırmalar, her gün bir bardak nar suyu içildiğinde metabolizmanın hızlandığını, yağ yakımının arttığını ve düzenli nar suyu tüketiminin uzun vadede obeziteyi engellediğini gösteriyor. Metabolizmayı hızlandıran içecekler arasında yer alan nar suyunu ara öğünlerinizde ve ana yemeklerinizin yanında tüketebilirsiniz. Jr. Sous Chef‘in Ege Bölgesi'nde bulunan organik nar bahçelerinden topladığı narlardan, hiçbir kimyasal madde kullanmadan ürettiği nar suyunu hemen sepetinize ekleyebilirsiniz.