Sağlıklı yaşam ve beslenme yalnızca fiziksel değil aynı zamanda zihinsel ve duygusal sağlığımız açısından da oldukça önemlidir. Doğru beslenme ile genel sağlığınızı koruyabilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Gün içinde ihtiyacınız olan enerjiyi besinler sayesinde elde edebilirsiniz. Bu yüzden sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız konusuna sizin için değineceğiz. Siz de sağlıklı yaşam nedir, ne değildir konularına dair meraklarınızı gidermek isterseniz, sizin için hazırladığımızı yazıyı okuyabilir, sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız konusuna dair gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Gün içinde veya daima sağlıklı ve güçlü hissedebilir, sağlıklı kilo oranınızı koruyabilir ve bu sayede ruh halinizi iyileştirebilirsiniz.

 

Sağlıklı Yaşam Nedir?

 Dünya Sağlık Örgütüne göre sağlık "sadece bir hastalığın ya da herhangi bir sakatlığın yokluğu değil, hem fiziksel ve zihinsel hem de sosyal refahın iyi olmasıdır." Kısacası sağlıklı yaşam demek hasta olmamak demek değildir. Sağlıklı yaşam demek vücudumuza ve sağlığımıza zarar veren alışkanlıklardan uzak kalmak demektir. Tütün ve uyuşturucudan ya da diğer zararlı alışkanlıklardan... Bunun yanı sıra düzenli egzersiz yapmak, bolca dinlenmek, iyi sosyal ilişkiler kurmak ve dengeli beslenmek demektir. Siz de daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz, sizin için değindiğimiz sağlıklı beslenme önerilerini okuyabilir, kendinize sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmaya besin öğünlerinizden başlayabilirsiniz. İşte, sizin için hazırladığımız sağlıklı yaşam için öneriler.

 

Sağlıklı Yaşam için Neler Yapmalıyız?

 Kahvaltı yaşam kalitesini artıran, olmazsa olmaz diyeceğimiz öğünlerin en başında gelir. Sağlıklı bir kahvaltı sayesinde dikkatiniz ve verimliliğiniz artar, ihtiyacınız olan günlük mineral ve vitaminleri alabilir ve kilo kontrolünü sağlayabilirsiniz. Peki sağlıklı bir yaşam için neler yapmalıyız? Kahvaltıda neler tüketmeliyiz?

 Türk kültüründe bulunan klasik kahvaltıları tercih edebilirsiniz. Fakat unutmayın ki dengeli bir kahvaltı için süt ve süt ürünlerini, meyve ve tahılları mutlaka kahvaltınıza dahil etmelisiniz. Kahvaltınıza peynir, zeytin çeşitlerini ekleyebilir, mevsiminde ise domates ve salatalık ekleyebilirsiniz. Kahvaltınıza proteini de dahil ederek vücudunuzun yeniden yapılanmasını sağlayabilir, metabolizmanızı hızlandırabilir ve proteinlerin tok tutucu özelliğinden faydalanabilirsiniz. Dilerseniz yumurta ile birbirinden leziz omlet çeşitlerinden damak zevkinize uyan tarifi deneyebilir, kolay ve pratik bir şekilde enerjinizi üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Sütlü omlet, mantarlı omlet, peynirli omlet, chia tohumlu omlet ya da sütlü sade omlet. İstediğiniz çeşidini sağlıklı yaşam sırlarını içerisinde barındıran kahvaltınıza dahil edebilirsiniz.

 

Yağ Tüketimine Dikkat Etmelisiniz

 Sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız sorusuna bir diğer cevabımız ise şudur: Yemeklerinizin yapımında katı yağ kullanmak yerine sıvı yağ çeşitlerinizi kullanabilirsiniz. Zeytinyağı, avokado yağı, fındık yağı ya da hindistan cevizi gibi sıvı yağ çeşitlerini kullanarak hem hayvansal kaynaklı katı yağlardan hem de margarin gibi işlem görmüş katı yağlardan uzak kalmış olursunuz. Ayrıca omega-6 yağı içeren bitkisel yağlardan da kaçınarak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayçiçeği yağı, mısırözü yağı ya da soya yağı yüksek oranda omega-6 içerir.

 Yağ gereksiniminizi karşılamanıza yardımcı olacak, sağlıklı yaşam önerileri arasında yer alan bir diğer besin ise balıktır. Zira yağ gereksiniminizi sadece yemeklere eklenen yağlardan değil aynı zamanda et, süt ve balık gibi besinlerin içerisinde bulunan yağlar sayesinde de karşılayabileceğinizi unutmamalısınız. Örneğin, balıkta bulunan omega-3 yağ asitleri kalp sağlığına iyi gelir, bağışıklığı güçlendirir, beyin gelişiminin yanı sıra göz sağlığına iyi gelir ve cilt kanseri riskini azaltır. Siz de uskumru, somon, sardalya, hamsi ve ringa gibi yağlı balıkları haftada en az 2 kez tüketerek vücudunuzun ihtiyacı olan yağ takviyesini sağlayabilir ve sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız, sorusuna gerekli cevabı verebilirsiniz.

 

Vücudun Temel İhtiyaç Kaynağı: Karbonhidratlar

 Vücudumuzun temel enerji kaynağı olan karbonhidratlar, sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız denildiğinde verilebilecek en doğru cevaplar arasında yer alır. Zira öğünlerinize lif, vitamin ve mineral açısından yüksek olan besinleri eklediğinizde kilo kontrolünüzü sağlayabilir, enerjinizi alabilir ve gün içinde olan ruh halindeki dalgalanmaların önüne geçebilirsiniz. Sağlıklı beslenmek isteyen bireyler mutlaka öğünlerine karbonhidrat eklemelidir. Aksi takdirde vücudumuz enerji için yağları kullanmak zorunda kalır. Peki sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız denildiğinde hangi karbonhidratları öğünlerimize dahil etmeliyiz? İki çeşit karbonhidrat olduğunu unutmamak gerekir. Bunlardan biri tüm tatlılarda, kurabiyelerde, keklerde ya da hamur işlerinde bulunan karbonhidratlardır. Basit karbonhidratlar olarak adlandırılırlar, çok kolay sindirilir, kan şekerini hızla yükseltir ve düşürürler. Bu durumda çabuk acıkma hissi oluşmasına sebep olurlar.

 Sağlıklı beslenmek isteyen bireyler öğünlerine mutlaka kompleks karbonhidratları dahil etmelidir. Bu sayede sindirim esnasında metabolik enerji tüketilir, kandaki şeker seviyesi sabit kalır ve lif içeriğinden dolayı birçok hastalığın da önüne geçilmiş olur. Peki kompleks karbonhidratlar nelerdir? Kepek, yulaf, arpa, karabuğday, mısır, makarna, bezelye, fasulye ve kepekli pirinç gibi besinler içerisindeki mineral, vitamin ve lif sayesinde sağlıklı bir yaşam için ihtiyacımız olan kaynakları içlerinde barındırırlar. Siz de bu yüksek karbonhidrat içeren besinleri öğünlerinize ekleyerek sağlıklı ve formda kalabilir, sağlıklı yaşam nedir gibi sorularının cevabını kendinize gönül rahatlığıyla verebilir, sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız sorusunun cevabını sevdiklerinize gösterebilirsiniz.

 

Zamanında Toplanan Doğal Sebze ve Meyveleri Tüketin

 Sağlıklı beslenmenin bir formülü de doğal beslenmekten geçiyor. Zamanında toplanan sebze ve meyveleri yemelisiniz. Yani kışın yaz üzüm yemeyin ya da yazın ıspanak pişirmeyin. Salça, kuru domates gibi ürünleri ise nerede üretildiğini bildiğiniz organik ürünlerle yapın ya da içeriğine güvendiğiniz ambalajlı ürünleri seçin. Bu noktada Jr. Sous Chef'in iyi tarım uygulamaları ile hazırlanan domates salçasını, organik nar suyu ya da ezmelerini gönül rahatlığıyla tüm yemek ve salatalarınızda kullanabilirsiniz. Jr. Sous Chef'in farklı ve sağlıklı ürünleri ile lezzetli tabaklar çıkarabilir ya da öğünlerinizin yanına sağlıklı alternatifler olarak ekleyip tüketebilirsiniz.