Gün içerisinde tükettiğimiz yiyeceklerin yaşamın kalitesi ve enerjisi üzerinde çok büyük etkisi var. Sabah yapılan hafif, doyurucu ve sağlıklı bir kahvaltı gün boyunca daha dinamik ve dinç hissetmenizi sağlarken, yağlı yiyecekler vücudu bir hazım savaşına soktuğu için halsiz düşmenize sebep olabilir. Ya da moralinizin düştüğü ve stres seviyenizin yükseldiği anlarda tüketeceğiniz bir küçük çikolata modunuzun yükselmesini ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.


Gerginliğe ve strese iyi gelen yiyecekler genelde psikolojik etkileriyle değerlendirilir. Fakat aslında içerdikleri bileşenler sayesinde vücudun hormon seviyesini düzenleyen ve bu sayede stres seviyesini düşüren besinler de var. Siz de günlük beslenme rutininize stres azaltıcı yiyecekler ekleyerek hem fiziksel hem de duygusal anlamda kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. İşte kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak, strese iyi gelen şeyler listemiz…


Bitter Çikolata


Strese iyi gelen şeyler denince akıllara gelen ilk yiyecek, elbette ki çikolata. Tabii burada bahsettiğimiz kakao oranı yüksek, gerçek bitter çikolatalar... İçerisinde fazlasıyla şeker bulunan, işlenmiş tatlılar gerginliğe ve strese iyi gelen yiyecekler arasında sayılmıyor. Bitter çikolata içerisindeki polifenol ve flavonol bileşenleri sayesinde kan basıncını düşürür ve bedeni sakinleştirir. Ayrıca çikolatanın serotonin olarak adlandırılan mutluluk hormonunu artırdığı da biliniyor.


Avokado


Strese iyi gelen besinler arasında diyetlerin vazgeçilmezi avokado da var. Kendine özgü yağ yapısı sayesinde uzun süreli tokluk hissi sağlayan bu meyve içerdiği potasyum sayesinde kan basıncını ayarlıyor ve vücudun stres seviyesini düşürüyor.


Yaban Mersini


Strese iyi gelen meyveler arasında lezzetiyle ön plana çıkan yaban mersini C vitamini ve antioksidan açısından oldukça zengin. Bu özellikleriyle vücudun hormon dengesini kurmasına yardımcı olan bu minik meyveyi günün her öğününde tüketebilirsiniz. Dilerseniz kahvaltılık gevrekleri yaban mersini ile tatlandırabilirsiniz.


Balık


Gerginliğe ve strese iyi gelen yiyecekler listesi yapıp da balıktan bahsetmemek olmaz. İçerdiği yüksek omega 3 bileşeniyle bütünsel sağlığın korunmasında çok büyük bir rol oynayan balık rahatlatıcı yiyecekler kategorisine de giriyor. Özellikle somon gibi yağ asitlerinin bol bulunduğu balıkları düzenli olarak tüketmek kalbinizi de psikolojinizi de strese bağlı rahatsızlıklardan korur.


Kuşkonmaz


Genellikle et ve balık yemeklerinin yanına çok yakışan kuşkonmaz strese iyi gelen şeyler arasında. Kuşkonmaz, eksikliği depresyon gibi ciddi sorunlara sebep olabilen folik asit bakımından oldukça zengin. Siz de ızgara türü yemeklerin yanına fırında kuşkonmaz ekleyerek ya da sabah kahvaltılarındaki omleti kuşkonmaz ile tatlandırarak stresi yaşamınızdan uzaklaştırabilirsiniz.


Yulaf


Kompleks karbonhidratlar gerginliğe ve strese iyi gelen yiyecekler listesinin en önemli öğelerinden. Çünkü yulaf gibi kompleks karbonhidratlar vücudun serotonin düzeyini artırıyor. Bu da stres seviyesinin azalmasını sağlıyor. Bunun yanında yulaf içerdiği yüksek lif oranı sayesinde kan şekerini de düzenliyor. Süt veya yoğurtla karıştırarak yiyebileceğiniz yulafı kahvaltılarda tüketebilir, acıktığınızda ara öğün olarak kendinize yulaf ezmesi hazırlayabilirsiniz.


Siyah Fasulye


Siyah fasulye az kişinin bildiği besinlerden biri. Oysaki bu baklagil hem gerginliğe ve strese iyi gelen yiyecekler arasında hem de oldukça lezzetli. İçerdiği magnezyum sayesinde merkezi sinir sistemini destekleyen siyah fasulye vücudu rahatlatan bir besin. Klasik kuru fasulye gibi haşlayarak tüketilen bu baklagili salatalara ekleyebilir ya da sote halindeki et yemeklerini siyah fasulyeyle lezzetlendirebilirsiniz.


Papatya Çayı


Strese iyi gelen içecekler denince akla ilk gelen, bitki çayları. Bu çaylar arasında da etkisi en çok bilinen, papatya çayı. Anksiyete problemi olanlara önerilen papatya çayı vücudu rahatlatarak stresi azaltıyor ve daha rahat uyumanızı sağlıyor.


Adaçayı


Strese iyi gelen bitkisel çay listesinde dikkat çeken bir diğer ürünse adaçayı. Bedensel ve psikolojik olarak rahatlamanızı sağlayan adaçayı ile vücudunuzda biriken gerginliği azaltabilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.


Tam Tahıllı Ekmekler


Gerginliğe ve strese iyi gelen yiyecekler ve kompleks karbonhidratlar arasındaki ilişkiden biraz önce bahsetmiştik. İşte bu bağlamda tüketilmesi gereken besinlerin başında tam tahıllı ekmekler geliyor. Siz de öğünlerinizde beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekleri tercih edebilirsiniz. Tek bir dilimiyle bile uzun süre tok kalmanızı sağlayacak bu doyurucu ve besleyici ekmekleri Jr. Sous Chef’in birbirinden lezzetli ve organik kahvaltılık ezmeleriyle lezzetlendirebilirsiniz.