Her gün ihtiyaçlarımız doğrultusunda mutfak için meyve ve sebze alışverişi yapıyoruz. Peki aldığımız meyve sebzelerin taze ve doğal olduklarına emin miyiz? Mutfak alışverişlerimizde ürün alırken nelere dikkat etmeliyiz? İşte yanıtları…


Meyve Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Meyve seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus, mevsiminde ve doğal ortamında üretilmesidir. Böylece tüketeceğimiz meyvelerin vitamin ve minerallerinden maksimum seviyede yararlanabilirsiniz. Hormonlu ve ilaçlı ürünleri mutfağımızdan uzak tutmamızda fayda var.


Karpuz : Yazın en çok sevilen ve tüketilen meyvelerde ilk sırayı karpuz alır. Peki karpuz nasıl seçilir? Öncelikle karpuzun alt kısmı sarıysa karpuz tatlıdır. Karpuzun sapı yeşilse karpuz henüz olgunlaşmamış demektir. Bu yüzden sapı kurumuş karpuzları tercih etmeliyiz. Karpuza vurduğunuzda tok bir ses alıyorsanız meyve olgun demektir.


Kavun: Kavun nasıl seçilir, sorusunun yanıtı kokusundadır! Taze kavun güzel kokar. Olgunsa sapı kolay kopar.


Üzüm: Üzümün taze olduğu sapının yeşil olmasından anlaşılabilir. Ayrıca sapları seyrelmiş, tanelerin dökülmeye başladığı üzüm alınmamalıdır.


Yeşil Erik: Buruşmamış sert ve parlak renkli olmalıdır.


Çilek: Taze çilek sert, kırmızı ve güzel kokulu olmalıdır.


Armut: Hafif yumuşak ve sarı renkli seçilmelidir.


Şeftali: Tam turuncu renkli ve hafif yumuşak olarak seçilirse tatlı olur. Çürümüş olmamasına dikkat edilmelidir.


Kiraz: Kiraz çok koyu renkli olursa fazla olgunlaşmıştır içinde kurt olma ihtimali yüksektir. bu yüzden açık kırmızı ve büyük olmasına dikkat edilmelidir. Vişne: büyük ve içinde kurt olmamasına dikkat edilmelidir.


Sebze Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Tükettiğimiz ürünlerin lezzetli ve taze olması bizim için önemlidir. Sebzelerin mevsiminde tüketilmesi önemli. Şanslıyız ki, mükemmel bir coğrafyada yaşıyoruz ve yaz mevsimi verimli bir mevsim olduğu için ülkemizde bol taze sebze ve meyvelere rastlamak mümkün. Ancak yaz sebzelerinin de kendine göre kolayca anlaşılabilecek tazelik özellikleri vardır. Yalnızca neyi nasıl seçeceğimizi bilelim yeterli! İşte en basit yöntemlerle sebzenin tazesi nasıl seçilir?


Taze Fasulye: İnce, körpe, parlak ve lekesiz büyük taneli olmalıdır. Şişkin ve büyük taneli olan fasulyeleri tercih etmeyiniz.


Biber: Taze biberin dışı sert ve parlak olur. Büzüşmemiş olmasına dikkat edilmeli, biber aşırı büyük ve etli olmamalıdır.


Patlıcan: Taze bir patlıcan için patlıcanı biraz sıkıp bırakmak gerekir, eğer sebze kolayca eski halini alıyorsa taze demektir. Patlıcan seçerken bir püf nokta da boyutu ne kadar küçük olursa çekirdeklerinin o kadar küçük olacağı ve lezzetinin artacağıdır.


Enginar: Yüzeyindeki kahve noktalar sebzenin kalitesini etkilemez.


Patates: Sert, rengi açık ve ince kabuklu patates tazedir. Filizlenmeye başlayan patates tüketilmemesi gerekir.


Soğan: Yeşil soğanların üstü körpe ve parlak yeşil, kök kısmı temiz ve beyaz renkte olmalıdır. Filizlenmiş veya koyu lekeli olmamalı, sert, kuru, parlak dış kabuklu soğanlar seçilmelidir.


Semizotu: Açık renkli ve küçük yapraklı olan tercih edilmelidir.


Kabak: Parlak, sert ve küçük olmasına özen gösterilmelidir. Kereviz: Körpe, sert, yeşil saplar ile taze görünümlü yaprakları olmalıdır. Yumuşak, bükülebilen saplı kerevizlerden uzak durulması gerekir.


Salatalık: Taze salatalığın kabuğu koyu renk ve sert olmalıdır. Yumuşayıp esneyen salatalıklar tazeliğini kaybetmiştir.


Yemeklerin Olmazsa Olmazı Domates Nasıl Seçilir?


Yaz mevsiminin yemeklerinde, soslarında en çok kullanılan sebzelerinin başında domates gelir. Domates, ağır ve kabuğu ince, ezilmemiş, düzgün, iyi şekillenmiş koyu kırmızı renginde ve (çok sert olmamak kaydıyla) sert olmalıdır. Domatesin kokusu da tazeliği ve doğallığı hakkında ciddi ipucu verir ayrıca domatesi kestiğinizde içinin beyaz olmamasına da dikkat etmelisiniz. Yaz mevsiminde ulaşılması kolay olan domates, kış mevsiminde yemeklerde kullanılsa da tat olarak lezzet vermez. Bu yüzden ambalajlı ürünlere yönelmeniz normal. Ambalajlı gıdalara günümüzde her yerden kolayca ulaşabiliyoruz ama her ürün doğal ve taze olmuyor. Bu noktada ambalajlı gıdalar alırken nelere dikkat etmeliyiz, sorusu ön plana çıkıyor. Etiket okuma alışkanlığına özen göstererek güvendiğimiz markalardan alışveriş yapmalıyız. Nerede nasıl üretildiğine dikkat etmeli içerisindeki katkı maddelerini incelemeliyiz. Jr Sous Chef'in doğal katkısız domates sosları, ezmeleri ve yemeklik sosları size dalından koparmışcasına lezzetli bir domates keyfi sunuyor. Ürünlerini organik olarak toplayarak sizin için katkısız soslar yapmaya özen gösteren Jr Sous Chef ile yaz kış domatesin en lezzetli halini yemeklerinizde deneyimleyebilirsiniz.