Yaz aylarının bitmesi ve havaların soğumasıyla birlikte çoğumuzun enerjisi düşüyor, stresi artıyor. Siz de bu ruh halinize bir çözüm arıyorsanız, çözümü çok uzakta değil, doğa da arayabilirsiniz. Peki, doğanın bize sunduğu içinde mutluluk hormonu içeren yiyecekler neler? Yemek yemek bile mutlu etmeye yetiyorken kim bilir mutluluk veren besinler keyfimizi ve enerjimizi nasıl yerine getirir, bir düşünün. Hadi, gelin sizin için hazırladığımız mutluluk veren besinler nelermiş, bir göz atalım.

 

Enerjinizi Hindi Eti ile Artırın

Hindi eti her açıdan oldukça zengin bir besin kaynağı. İçerisinde protein, selenyum ve B12 vitaminini barındırıyor. Ve tabi ki triptofan açısından da oldukça zengin. Peki triptofan nedir? Triptofan, vücudumuzun ihtiyacı olan aminoasit ve mutluluk hormonunu bir diğer adı olan serotonin maddelerini karşılamaya yardımcı olan bir maddedir. Bizim de istediğimiz bu değil mi? Hindi eti mutluluk veren besinlerdendir. Siz de havaların soğumaya başlamasıyla düşen enerjinizi öğle yemeğinde yiyeceğiniz hindi eti ile artırabilirsiniz. Ayrıca hindinizin lezzetini ikiye hatta üçe katlamak için domates soslu hindi terbiyesi tarifini uygulayabilirsiniz. Sos yapımında eşsiz kıvam ve lezzette ki Jr. Sous Chef'in domates salçasını kullanabilirsiniz. Hem sağlıklı hem de mutluluk veren besinler içerisinde yer alan hindinin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

 

Balık ile Beyninizin His Bölümünü Olumlu Yönde Etkileyin!

ABD'de yapılan araştırmalara göre somon balığı gibi yağlı olan balıklarda bulunan omega-3 yağ asitleri beyni olumlu yönde etkiliyor. Balık tüketen insanların kanlarında omega-3 asitleri bulunuyor ve balık tüketen insanlar diğer insanlara göre daha eğlenceli ve pozitif oluyor. Bu durum balık da beyne mutluluk veren yiyecekler içerisinde yer alıyor diyebiliriz. Siz de beyin dostu balığı rahatlıkla öğünleriniz arasına ekleyebilirsiniz. Fakat balığın olumlu etkilerini artırmak için ızgarada veya fırında pişirip tüketmeye özen gösterin. Dilerseniz balığın yanına içerisinde domates, taze soğan, maydanoz, biber salçası, sarımsak, sivri biber, nane, limon suyu veya nar ekşisi, zeytinyağı, tuz ve kırmızı biber barındıran bir acılı ezme yapabilirsiniz ve mutluluk veren besinlerden olan balığı afiyetle tüketebilirsiniz.

 

Triptofan Kaynağı Olan Bir Diğer Besin: Peynir

Mutluluk veren besinler arasında adını yazdıran peynir, içerisinde bulunan kalsiyum, çinko ve fosfor mineralleri sayesinde kemik ve diş sağlığınızı destekliyor. Aynı zamanda serotonin de içererek daha mutlu hissetmenizi sağlıyor. Peyniri kahvaltılarda tüketerek güne pozitif bir başlangıç yapabilirsiniz. Fakat işlenmesine bağlı olarak içerisindeki yağ miktarı çok yüksek olabilir. Bu yüzden fazla tüketmemekte fayda var. Ayrıca mutluluk hormonu içeren besinler arasında yer alan peynirin az yağlı veya yağsız türlerini de seçebilirsiniz.

 

Bezelye ile Serotonin Seviyesini Yükseltin

Faydaları saymakla bitmeyen bezelye de mutluluk veren besinler arasında yerini almış. Serotonin seviyesini artırmak için önemli bir besin kaynağı olan bezelyeyi siz de ana öğünlerden dilediğinize ekleyerek yiyebilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Zira fosfat açısından zengin olan bezelye mutlu olmanızı sağlıyor ve mutluluk veren besinler arasında bulunuyor.

 

Ispanak Olmazsa Olmaz…

Ispanak olmazsa olmaz olan mutluluk veren gıdalar arasında yer alıyor. Neden mi? Vücudumuz için gerekli olan folik asidi içinde barındırıyor ve bu sayede mutluluk hormonu olan serotonin yapılmasını mümkün kılıyor. Mutluluk veren besinlerden ıspanak aynı zamanda yorgunluğunuzu da gideriyor, sinirlerinizi yatıştırarak sakinlik hissini yaşamanızı sağlıyor. Zihninizi güçlendiriyor ve öğrenmenizi kolaylaştırıyor.

Siz de mutluluk veren besinleri öğünlerinize dahil edebilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Dilerseniz besinlerin yapımında veya yanlarına yapacağınız sosların ve mezelerin yapımında Jr. Sous Chef'in organik ürünlerini deneyebilir, lezzetli ve sağlıklı alternatifler eşliğinde mutluluğunuza mutluluk katabilirsiniz.