Yeşil Tonların Kırmızı ile Buluşması; Fesleğenli Domates Sosu!

İtalyan makarnalarının en lezzetli eşlikçisi fesleğenli domates sosu doğru yapıldığında damaklarda lezzet patlamaları sunuyor. Makarnanın memleketi İtalya'dan gelen bu hafif lezzete evlerinizde de ulaşmak son derece kolay. Üstelik sadece birkaç malzemeyle...

Fesleğenli Makarna Sosu Nasıl Yapılır?

İtalya'da lezzetli bir fesleğen soslu makarna yiyormuşcasına bir lezzet için ilk gereken şey sarımsaktır. 4 diş sarımsağı bir tutam tuzla beraber havanda döverek lezzetli bir sosun ilk adımını atabilirsiniz. 4 adet domates de sosunuzun temel yapı taşı olacak. Domatesleri küp küp doğrayabilir ya da rendeleyebilirsiniz. Burada önemli olan nokta domateslerin kabuklarının soyulmuş olması. Dört çorba kaşığı zeytinyağına sarımsakları atıp 15 - 20 saniye kısık ateşte kavurun. Sarımsak çok çabuk yanabilir o yüzden uzun süre kavurmadan domatesleri ekleyin.  Domatesin kendine has ekşiliğini dengelemek için bu aşamada bir çay kaşığı kadar şeker atabilirsiniz. Bir çorba kaşığı kadar da sirke ilave ederek sosun tadını daha da yukarıya taşıyabilirsiniz. Bir çay kaşığı tuz ve karabiberle sosunuzu lezzetlendirebilirsiniz. Yaklaşık 10 dakika kaynayan sosunuza en son ince kıyılmış bir demet taze fesleğeni ekleyip sosun altını kapatabilirsiniz. 

Fesleğenli Makarna Sosu İçin Nasıl Domatesler Kullanılmalı?

Profesyonel bir aşçı elinden çıkmış gibi lezzetli bir domatesli fesleğenin sırrı domatesinde saklı. Organik ve mevsiminde domateslerden yapılmış bir makarna sosu mutfağınıza İtalyan esintisini getirmeye yetecektir. Seçilen domateslerin koyu kırmızı renkleri ve yoğun domates kokusu olması dikkat edilmesi gerekenler arasında. Lezzetli bir domates sosu için taze domateslerin kullanılması da son derece önemli. Derin dondurucuda beklemiş veya dalından koparılmasının üstünden haftalar geçmiş bir domatesle ideal bir makarna sosuna kavuşmak pek mümkün değil.

Lezzetli Bir Domatesli Fesleğenli Makarnanın Sırrı Nedir?

Gerçekten lezzetli bir domates ve fesleğenli makarna için sosu ideal olarak yansıtabilecek makarna seçimi de çok önemlidir. Fesleğenli domates sosu ince yapıda bir sostur. Bu yüzden bu sosu en iyi yansıtan makarnalar spagetti ya da linguinidir. Türk damak tadı biraz daha pişkin makarnalara alışkınken; fesleğen, sarımsak, domates gibi aromatik notalar içeren lezzetler aldante usulü pişirildiklerinde daha fazla ön plana çıkar. Aldante usulü biraz dişe gelen bir makarna pişirme tarzıdır. Aldante makarna için dikkat edilmesi gerekenler tuz, makarna ve su oranıdır. İtalyanlar ideal pişmiş bir makarna için 10 100 1000 kuralını uygularlar. Yani 10 gr tuz, 100 gr makarna, 1000 gr (1 litre) su. Aldante usulünün ideal pişme süresi orta ateşte 8 dakikadır. Fesleğen ve sarımsak oranı da ideal aroma açısında ciddi önem taşır. Unutmayın tat duyusunun en önemli tamamlayıcısı kokudur. Bu yüzden kullanılan malzemelerin aromatik yoğunluğu da özellikle İtalyan ve Türk mutfağı gibi Akdeniz mutfaklarının olmazsa olmazları arasındadır.

Fesleğenli Domatesli Makarna Yapmanın En Pratik Yolu Nedir?

Eğer domateslerin sağlık ve lezzet deposu olduğu, fesleğenlerin mis kokularıyla büyülediği yaz mevsiminde değilseniz ya da çat kapı gelen misafirinize lezzetli bir makarna sunmak istiyorsanız üzülmeyin. Jr. Sous Chef, fesleğenli domates sosunu en lezzetli haliyle, hiçbir katkı maddesi kullanmayarak sizlerin beğenisine sunar. Ege'nin doğal ve organik tarım için özelleşmiş topraklarında yetişen domatesleri tam zamanında toplayıp, katkı maddesi içermeden kavanozlar. Hiçbir tarım ilacına maruz kalmayan domateslerin ezilmiş olanları ayıklanır. Topraktan toplandığı anda hızlıca işleme sokulan domatesler uzmanların hazırladığı reçetelere uygun olarak domatesli fesleğen halini alır. Size de makarnanızı haşlayıp, bu lezzetle bütünleştirmek kalır. 10 dakika içerisinde ünlü İtalyan aşçıların lezzetine ulaşabilirsiniz.

Afiyet Olsun.