Merak Edenler için; Barbekü Sos Nasıl yapılır?

Lezzetli bir etin ya da kızartmanın tadını pekiştiren baharatlı bir sos sofranızı bir ziyafet anına dönüştürebilir. Et yemekleriyle en çok yakışan soslardan biri olan barbekü sos, farklı renklerde ve yapılış biçimlerinde karşınıza çıkar. Çok fazla fanı olan bbq sos, bölgesel özelliklerine göre farklı lezzetlerde sunulur. Hardallı barbekü sos ya da şeftali aromalı barbekü sosla dahi karşılaşabilirsiniz. En güzel yanı ise bu sosun malzemelerini aldığınızda evde bile kolaylıkla yapabilmektir. Jr. Sous Chef ise evde uğraşmaya gerek kalmadan sizi organik bir tat ile karşılar.

Et için Barbekü Sos Jr. Sous Chef ile Bir Başka
Piyasadaki diğer barbekü soslara kıyasla Jr. Sous Chef barbekü sosu, organiktir ve rafine şeker ile tatlandırılmaz. Fabrikasyon lezzetlerden ziyade pekmez kullanarak aynı tadı yakalayan Jr. Sous Chef, etinizin üzerine doğal bir tat katar. Tatlı olmasının dışında ekşi ve keskindir. Dumanı tüten bir etin üstüne çok yakışacak olan bu sos, aynı zamanda ızgara gibi ağzınızda dağılarak yenmesini sağlar.

Barbekü Sos İçinde Ne Var?

Jr. Sous Chef bbq sos olarak karşılaşılan bu lezzeti evinize taşımak istiyorsanız ihtiyacınız olan malzemeler;
Ketçap
● Elma sirkesi
● Pekmez
● Worcestershire sos
● Limon suyu
● Çeşni (acı bir sos istiyorsanız acı baharat olabilir)
● Acı sos (isteğe göre) bulunur.

Barbekü Sos Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki sos malzemelerini kullanarak yaklaşık 15 dakikada lezzetli bir barbekü sos yapabilirsiniz. Hazırlık aşaması 5 dakika sürerken pişirme kısmı ise sadece 10 dakika alır.
● Lezzetli bir barbekü sos için öncelikle favori ketçabınızı ana malzeme olarak kullanmalısınız. Sonrasında orta derece bir ateşte yukarıdaki malzemelerin tamamını bir sos tavasına boşaltın. Sosta kabarcıklar oluşmaya başladıktan sonra sıcaklığı düşürün.10 dakika kadar kaynayıp yoğunlaşmasını ve baharatların daha belirgin olmasını bekleyin.
● Hemen servis edin ya da yavaşça soğumaya bırakın. Hava geçirmez bir kabın içinde buzdolabına koyun. Yaklaşık bir hafta kadar bu şekilde kullanabilirsiniz.
Barbekü Sos Nasıl Kullanılır?
Et için barbekü sos kullanmak son derece önemlidir ve bazı aşamalar ile uygulanır;
● Eti hazırlandıktan sonra barbekü sosu uygulayın.
Pişirme sıcaklığına bağlı olarak sos yapışkan ya da yanmış olabilir. Bu nedenle sosu, et pişirildikten sonra uygulayın. Bu sayede sosunuz karamelize bir hal almaz. Kaburgaları çıkarmadan 30 dakika kadar önce sosu kullanabilirsiniz.
● Kullanılan sosu buzdolabına geri koymayın.
Özellikle az pişmiş bir et için sos kullanacaksınız, bu etlerde mikropların olabileceğini göz önünde bulundurun. Bu nedenle barbekü sosu bir kabın içerisine boşaltın, fırça yardımı ile uygulayın ve sadece kullanmadığınız sosu saklama kabında buzdolabına geri koyun. Böylece et için sosunuzu uzun süreli kullanabilirsiniz.
● Sosu Isıtın.
Her kullanımda sosu tekrar ısıtmaya özen gösterin.
Şekersiz Barbekü Sos
Baharatlı ve şekersiz ev yapımı barbekü sos yapmak sadece 5 dakikanızı alır. Et için tercih edebileceğiniz sos çeşitleri arasında en güzel tercihlerden bir tanesidir. Düşük karbonhidrat ve kolaylıkla bulunabilecek malzemeler içerirken gluten ve şeker içermez. Şekersiz bir barbekü sosu yapmak istiyorsanız kullanmanız gereken malzemeler;
● 250 ml domates salçası
● 1 yemek kaşığı elma sirkesi
● 2 çay kaşığı Worcestershire sos
● 1 çay kaşığı soğan tozu
● 1 çay kaşığı sarımsak tozu
● 1 çay kaşığı tütsülenmiş toz biber
● 1 yemek kaşığı toz halinde tatlandırıcı
● 1 tutam kırmızı biber (isteğe bağlı)
● 1 tutam öğütülmüş karanfil (isteğe bağlı)

Yapılışı

Tüm malzemeleri bir sos tavasına koyun ve kaynayana kadar orta sıcaklıkta 5 dakika bekleyin. Kaynadıktan sonra 2 yemek kaşığı olacak şekilde yemeklerinizin yanında servis edebilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız barbekü soslu enfes tarifler için buraya tıklayınız.