Makarnaya Geleneksel Bir Dokunuş! Napoliten Sos

Napoliten sos, İtalya’nın güneyinde yer alan Napoli şehrinin bereketli topraklarında yetişen taze domateslerin, tıpkı makarna ve pizza gibi tüm İtalya’nın geleneksel tatlarıyla yükselen bir lezzet yaratması sayesinde tanınır. İtalyan mutfağında birçok yemeğin ana maddesi haline gelen domatesin, makarna ile olan bu birlikteliği ise kısa zamanda tüm dünyayı saran etkileyici lezzetler arasına girer. Eğer siz de domatesin nasıl böyle baştan çıkarıcı bir makarna sosuna dönüştüğünü merak ediyorsanız, domatesleri soymaya başlayabilirsiniz.

Napoliten Sos Nasıl Hazırlanır?

Hazırlayacağınız Napoliten sos için; dört büyük boy domates seçilir ve ince zarları dikkatle soyularak rendelenir. Üç ya da dört diş sarımsak bıçağın düz tarafıyla ezilir. Sarımsakları biraz daha püre hale getirmek istiyorsanız yine bıçak yardımıyla dilimleyerek üstlerinden geçebilirsiniz. Bir sos tenceresine üç yemek kaşığı zeytinyağını alın. Zeytinyağ kızmaya başlayınca sarımsakları sos tenceresine atın. Sarımsak kokusunu vermeye başladıktan sonra hazırladığınız domates rendesini üzerine ekleyin. 

İtalyan mutfağında sıklıkla defne yaprağı, kekik, karabiber, mantar, bazı çeşitlemelerde kereviz ya da havucun Napoliten sosu daha zengin bir tada kavuşturduğu bilinir. Elbette tüm bu çeşni arasında bu sosa en çok yakışan klasik tat, mis gibi taze defne yapraklarıdır. Domateslerin üzerine dilimlenmiş taze fesleğenleri, tuz ile birlikte biraz karabiber de ilave ederek hafifçe karıştırıp, sosun ortalama üç beş dakika daha pişmesini sağlayın. İşte Napoliten sosunuz artık hazır.

Napoliten Sos Hangi Yemeklerle Birlikte Kullanılır?

Bu harika tadın iyi bir makarna sosu haline gelmesi tesadüf değil. Napoliten sosun, makarna ile bu uyumlu birlikteliğine yine geleneksel mutfak sırlarında rastlamak mümkün. İtalyanlar, bu birlikteliğin yarattığı lezzeti keşfettiklerinden beri, özellikle spagetti napoliten, sofralarımızın özel lezzetlerinden biri haline gelir. Dişe gelir al dente kıvamında hazırlanmış spagettiyi, bu nefis sosla karıştırıp afiyetle yiyebilirsiniz. Spagetti dışında linguini makarnalar ile de Napoliten soslu makarna tarifleri denenebilir. Napoliten sosun, soslu makarna kullanımı dışında ağız tadınıza uygun farklı yemeklerle birlikte kullanımı da pekala mümkün.

İyi Bir Napoliten Sos İçin Hangi Domatesler Seçilmelidir?

Domates, piştikçe besin değeri artan, doğanın insanlara sunduğu mucizevi hediyelerinden biri. Uzmanlar, domatesin daha ziyade püre, salça yahut konserve formlarında tüketilmesini tavsiye ederler. Belki de bu yüzden tüm geleneksel mutfaklar, domatesi pişirerek ya da salça ve benzeri şekillerde uzun süreli kullanıma sunarak, bu harika lezzeti baş tacı eder. Elbette tüm o harika yemekler, iyi domateslerle hazırlanmaları şartıyla bu güzel tadı yakalayabilirler. 

İyi bir domates seçimi, nefis bir Napoliten sos hazırlayabilmek için de en ince detaylardan biri haline gelir. Hazır makarna sosu ya da kolay makarna sosu olarak tüketiciye sunulan birçok gıda ürünü, katkısız ya da doğal etiketleri ile raflarda yer almaktadırlar. Ancak gerçekte bundan emin olmak o kadar da kolay değil.

Tamamen katkısız şekilde üretilen Jr. Sous Chef ürünleri, size iyi bir domates sosu hazırlayabilmeniz için gerekli olan her şeyi sunar. Domates üretimi, Ege Bölgesi’nde organik tarıma ayrılmış bereketli ovalarda, tüm üretim koşulları yetkili kurumlarca belirlenen organik tarım esaslarına göre şekillenerek gerçekleşir. Hasadı yapılan organik tarla domatesleri, hiç zaman kaybetmeden fabrikalarda üretime dahil edilir. Herhangi bir katkı maddesinin kullanılmadığı, çeşitli kimyasallardan uzak bir üretim sürecinden geçerek pastörize edilip depolanan Jr. Sous Chef ürünlerini, içiniz rahat bir şekilde yemeklerinizde kullanabilirsiniz. 

Doğal tat, sağlıklı yaşam, lezzetli yemekler mottosu ile yola çıkan Jr. Sous Chef, birkaç çeşit domatesin harmanlanması ile ortaya özgün tatlar çıkarmayı amaçlar. Tüm üretim aşamaları sonunda, gerekli denetimlerden geçerek bakanlık onaylı organik sertifikası ile satışa sunulan bu organik ürünleri sofralarınızda güvenle tüketebilirsiniz.